Prvi dani bebinog života i neprospavane noći su polako za Vama, a aktivnosti kao što su presvlačenje pelena, hranjenje i spavanja, sada su rutinski poslovi. Verovatno uvidjate da beba sve duže ostaje budna, da je sve aktivnija i želi da se zabavlja. Ovo je pravo vreme za igru. Koristite ove periode da se još bolje upoznate sa svojom bebom: pričajte joj, pokazujte razne predmete, obidjite kuću pokazujući joj slike ili fotografije na zidovima. Ukoliko sve to radite, a beba izgleda nezainteresovano, kao da Vas i ne primećuje, nemojte insistirati na igri. Možda je samo pospana ili joj trenutno prija da vreme provede u mirnijim aktivnostima.
U prvom trimestru bebinog života najvažniji (pored zadovoljavanja potreba za hranom, vodom i snom) je bio telesni kontakt. Ništa manji značaj nema ostvarivanje fizičke bliskosti sa bebom u ovom periodu. Bebe vole da ostvare telesni kontakt sa roditeljima, jer im to daje osećaj sigurnosti, zaštićenosti i ljubavi. Igra je za njih vreme provedeno sa majkom ili ocem, slušanje njihovog glasa i smeha i dodirivanje lica.
Bebama je više nego interesantno da posmatraju okolinu. One su fascinirane kada čuju zvukove ili vide svetlucanje. Na taj način uče kako funkcioniše svet oko njih i istovremeno se zabavljaju. Ako je njihova soba šarena, puna detalja ili ako im pokazujete različite stvari koje se nalaze u okruženju, bebe su zadovoljne. Medjutim, sa insistiranjem na detaljima moguće je preterati, jer previše pojedinosti može da ih optereti i unervozi. Sve što dožive u toku dana bebe moraju da prerade u svom umu, pa bi umerenost bila najbolje rešenje.
Potrebno je da budete svesni da ne treba previše planirati i pružati detetu previše aktivnosti. Bebe vole da ponavljaju jednostavne radnje i razvijaju svoje sposobnosti, na primer kada pokušavaju da uhvate majčine prste vežbaju svoju koordinaciju, kada gledaju i dodiruju svoje ruke upoznaju se sa svojim telom i izuzetno su zainteresovane za te radnje.
Za bebu su svakodnevne aktivnosti igra. Kada Vas beba za vreme kupanja uhvati za ruku ili za vreme presvlačenja uzima pelenu, ona se u stvari igra. Dajte detetu podršku tako što ćete početi da pevate ili da joj pomerate ruke gore-dole pretvarajući slučajne ili namerne pokrete u zabavu. Deca se spontano igraju i nije im neophodan nikakav program ili kurs. Prisustvo roditelja, kao osobe koja pružaja osećaj sigurnosti, priča, pevanje, fizički kontakt i raznovrsne mogućnosti upoznavanja sveta dovoljan su uslov da beba bude zadovoljna.
Sa četiri meseca bebe interesuje sve što proizvodi zvuke. Tada su sve zvečke, knjige koje pište i mali instrumenti najinteresantnija sredstva za zabavu. Šuštavi ukrasni papir je najjeftiniji i najzanimljiviji poklon koji možete dati detetu u ovom periodu razvoja. Iskoristite zainteresovanost deteta za plastičnu flašu, činijicu, igranje sa tetra pelenom i sopstvenim telom kao finansijski najnezahtevniji period detinjstva. Kreativnost, mašta i beba usmeriće Vas na izbor igračaka koje su dobre za ovo doba.
Zapamtite, svaka beba je nešto posebno!
Svaka beba je jedinstvena kako u pogledu psihičkog, tako i u pogledu fizičkog razvoja. Razvojni periodi predstavljeni u stručnoj literaturi samo su vodiči koji mogu navesti šta Vaša beba ima potencijal da dostigne ako ne odmah, onda uskoro. Igre predstavljenje u ovoj knjizi oslanjaju se na razvojne nivoe kroz koje će deca prolaziti svojim tempom i prema svojim interesovanjima. Najbolji savet roditeljima jeste da prate svoje dete jer će ono usmeravati sopstveni razvoja na pravi put.