Igra je dečji posao

Bebeća igra i nered u kući
2010/05/29,14:47
Ukoliko je beba počela da puzi Vaša kuća je najverovatnije u totalnom neredu i takva će biti još nekoliko godina. Najbolje što možete jeste da se naviknete na to kako bi izbegli osećaj uznemirenosti i frustracije i da:
 
Ograničite nered: dopustite bebi da razbacuje igračke samo u svojoj sobi ili, ako nema odvojenu sobu, samo u jednoj prostoriji.
 
Postavite sigurnosne zaštite za fioke i ormare - ukoliko dete ne može da otvori ne može ni da pretura i pravi nered.
 
Ispraznite jednu fioku ili pregradu u ormaru i napunite je zabavnim stvarčicama (flašama, plastičnim čašama, kašikama i slično) i dozvolite da dete to slobodno vadi i vraća. S vremena na vreme menjajte sadržaj.
 
Učite bebu urednosti: svaki put kada završite sa igrom pokupite igračke i zamolite dete da Vam pomogne u tome. Možda je još mala da shvati, ali vremenom će sama pospremati za sobom.
 
Nemojte stalno kritikovati dete što pravi nered, jer to može biti kontraproduktivno.  Dete ne pravi nered da bi Vas nerviralo već zbog toga što je je radoznalo.
 
Ukoliko sklanjate razbacane stvari tokom celog dana, bićete još nervozniji kada dete opet razbaca veš koji ste već treći put složili. Pravite red kada dete ode na spavanje.

Igre za bebe od šestog do devetog meseca 2
2010/05/28,10:55
Brzina svetlosti je i dalje jedinica mere kojom se iskazuju razvojne promene kod bebe. Ukoliko se do sada niste privikli da Vam se dani i sati vezuju za rast, razvoj, promene u svim aspektima života bebe, vreme je da to sada prihvatite. Izmedju šestog i devetog meseca možete očekivati da dete sedi samostalno, ali i da traži da ga što češće podižete na noge, pa i da pruži koji korak dok ga pridržavate. Pokretanjem tela beba Vam stavlja do znanja da je spremna da prihvati izazov i da se suoči sa svetom na višem nivou. Vaša uloga je da joj podpomognete da na što sigurniji način savlada prepreke kojima želi da se hrabro suprotstavi.  
Krajem šestog meseca mnoge bebe pokušavaju da puze nestabilno se pomerajući napred-nazad, odgurujući se nogama ili vukući rukama. Puzanje nije obavezno i ne utiče na brzinu prohodavanja dece, te se, stoga, ne zabrinjavajte ukoliko mališan ne želi da podigne svoju guzu i četvoronoške se pomera jer postoji šansa da će Vas iznenaditi kada se jednoga dana sam uspravi uz krevet i došeta do stola.

Igre za bebe od šestog do devetog meseca 1
2010/05/25,11:17
Sada započinje uzbudljivo razdoblje kada je Vaše dete sve pokretljivije, brzo uči i razvija se. Sve je manja potreba za snom u toku dana kod većine dece, a sve više je vremena za igru. Mirno vozanje bebe u kolicima postepeno prestaje, a počinje da se razvija želja za ustajanjem i posmatranjem sveta iz druge perspektive. Fizička spremnost roditelja tada izlazi na videlo i potreba da oni koji nisu vežbali u teretani ili na aerobiku sada ubrzanim kursom dostignu i prestignu kondiciju najuigranijih sportista. Dragi roditelji, srećno Vam bilo razgibavanje, vežbanje i za kraj, istezanje u novom trimestru!
Pričam ti, pričaj mi - igre za decu od tri do šest meseci
2010/05/21,22:34
Gukanjem beba pokušava da uspostavi komunikaciju i ispriča svoju stranu priče. Budite strpljivi i saslušajte šta ima da Vam kaže dete jer je priča nesumljivo zanimljiva.
  • Vokalizujte dva glasa npr. maaaa, taaaaaa, baaaaaa i pratite reakciju deteta. Koncentracija deteta na Vaše usne i strujanje vazduha dok izgovarate glasove osnova su učenja. Pomozite svom detetu da se zabavi slušajući kako pevate različitim tonom i visinom isti glas i da nauči da ih izgovori.
Već pred kraj ovog trimestra možete očekivati da će beba nesvesno sastaviti prvi slog koji će usavršavati i nadopunjavati ostatak života. Dozvolite detetu da Vam gleda u usne, pa i da ih dodirne dok izgovarate reči jer je i to jedan od načina učenja.
I dalje, kao i u prvom trimestru, objašnjavajte šta radite, kako radite i sa čim.
  • Imenujte predmete koje dajete bebi npr. „Hajde da obučeno jaknu“. Kako Vi budete govorili tako će i Vaša beba naučiti da imenuje predmete.
Beba od rodjenja uživaju u posmatranju očiju, nosa i usta na različitim licima.
  • Iskoristite njenu zainteresovanost za lica i napravite rukavicu sa interesantnim likom na njoj. Pamučnoj rukavici isecite delove na prstima, tako da oni predstavljaju kosu, i u sredini nacrtajte oči, usta i nos. Kada dete počne da stavlja stvari u usta vodite računa da su flomasteri ili boje kojima crtate neškodljive za zdravlje Vašeg mališana. Novom prijatelju dajte ime i koristite njegovu pomoć da peva pesmice, priča priče ili da neobavezno ćaska.
Vid Vaše bebe postaje bolji,a posmatranje objekata u daljini postaje veština koja se vežba.
  • Iskoristite belu pamučnu čarapu da od nje napravite novu igračku za ruku. Markerom nacrtajte oči, nos i usta na delu koji ćete saviti, stavite čarapu na ruku i razgovarajte sa svojim detetom. Sa dve čarape, odnosno dve nove igračke, zabave će biti duplo veća.

Zvuci - igre za bebe od trećeg do šestog meseca
2010/05/19,17:39
Da biste začinili igru imitirajte Vi zvuke koje proizvodi beba. Uspostavićete komunikaciju sa Vašim detetom u kojoj ćete se savršeno razumeti.
  • Šaljite poljubac, cokćite, klokćite jezikom, zviždite, šuštite, proizvodite zvuke kao voz (ću,ću,ću..), idite kažiprstom gore-dole preko usana i izgovarajte brrrr... Isplazite jezik i izgovarajte različite zvuke koji Vam padnu na pamet. Dozvoljeno Vam je da budete dete i da se igrate jer beba uči od Vas, a što više ima stvari, pokreta, izraza lica da vidi, više ima mogućnosti da nauči.
  • Imitirajte životinje (kao patka kva-kva, pas av-av,mjau mačka, muu krava...) i to ne samo glasom nego i pokretima pokažite životinju. Deca će se oduševiti i mnogo naučiti, a Vi se zabaviti oponašajući zmije, majmune i magarce.

Plesanje, složićete se, nikada ne izlazi iz mode. Primenjivali ste muziku i ples od rodjenja i koristite i dalje čari šarolikosti tonova.
  • Pustite muziku s naglašenim ritmom. Izbor muzike je, kao i do sad, na Vama. Svoje lice približite detetovom i lagano se krećite u ritmu. Slobodno i zapevajte ukoliko Vas trenutak ponese.

Moje telo - igre za decu od trećeg do šestog meseca 2
2010/05/18,21:44

Da li znate neku pesmicu koja bi Vam pomogla da dete zainteresujete za učenje delova svog tela? Ukoliko ne znate neku drugu predlažem Vam ovu:


        Jedna pusa - dirni usta,
        žuta,plava - tu je glava,
        crni kos - tu je nos,
        lete ptice - dirni lice.

Razvoj koordinacije oka i ruke zahteva odredjeno vreme, ali ako pažljivo posmatrate svoje dete shvatićete da pokušava da kontroliše pokrete. Igre sa rukama mogu pomoći detetu da vežba motorne sposobnosti.

  • Igrajte sa detetom „Taši-taši“ aplaudirajući u ritmu pesmice čika Jove Zmaja:
        „ Taši, taši tanana
          I svilena marama
          U marami šećera
          Da nam (recite ime deteta) večera.“

Ili

         „Taši moja pa moja,
           Nosi dete šeboja,
           Na šeboju šara,
           To je bubamara.
           Bubamara lepeta,
           Ne boji se deteta,
           Na ruku mu sleta,
           Sa šeboja cveta.“

Ili

          „Taši bela debela,
           Sva su deca vesela,
           Doneo im čika,
           Iz šume lešnika,
           Jela bi u Ljuba,
           Ali nema zuba,
           Zato joj je  seka,
           Priredila mleka.“

Imitiranje je jedan od načina na koji beba uči. Izraze na licu roditelja beba pamti i imitira pa imate mogućnosti da se igrate sa njima.

  • Nasmešite se i beba će se nasmešiti, namrgodite se i beba će se namrgoditi, isplazite jezik, pomerajte jezik gore-dole, levo-desno i videćete da će i beba pokušati.
Moje telo - igre za decu od trećeg do šestog meseca
2010/05/15,11:04
U drugom trimestru beba počinje da shvata da ako želi nešto da dohvati mora da pomeri ruku, nogu ili da se okrene. Zaigravanje sopstvenim rukama ili nogama je omiljena aktivnost kojom bebe ispunjavaju dokolicu, pa zašto onda to ne bi radili što češće?

  • Stavite bebu naspram sebe i dodirnite njen nos govoreći „Ovo je bebin nos“, zatim dodirnite njen obraz i recite „Ovo je bebin obraz“. Imenovanjem delova tela kod bebe postičete razvoj svesnosti o sopstvenom telu i razumevanja značenja reči. Pokazujte u početku jedan ili dva dela tela kako biste olakšali razumevanje reči i preradjivanje u bebinom umu. Poigrajte se imenujući i svoje delove tela npr. „Ovo je mamin nos“. Pitajte bebu „Gde je bebina glava?“, ali bar u početku, ne očekujte odgovor nego joj Vi pokažite „Ovo je bebina glava“.

Kupanje je za većinu beba vreme u kojem uživaju. Ako Vaša beba nije jedna od onih koje obožavaju kupanje pokušajte da stvorite zabavu sa vodom. Za početak budite sigurni da se beba oseća sigurna u kadici i da je voda prihvatljive temperature.
  • I sada zapevajte:

      „Trljam, trljam sve se puši
        Perem glavu, vrat i uši.“

  • Bebe su u drugom trimestru svog životića delimično svesne delova svog tela. Kako to možete proveriti? Stavite bebi tetra pelenu (naravno, čistu :) ) na glavu i videćete da će je povući da bi mogla da vidi. Možete proveriti sa svojom bebom stavljajući joj na glavu pelenu i gledajte je  kako pipanjem traži i skida je sa glave.   
  • Suprotno ovome, beba je u stanju i da navlači tetra pelenu na lice ukoliko joj je stavljena ispred. Bebino sakrivanje obavezno pretvorite u igru skrivalice i pitajte: „Gde je beba?“ Sačekajte da bude malo sakrivena i da sama povuče pelenu sa glave tj. da se otkrije, a Vi se iznenadite. „Aaaaaaaaa!“
  • Sakupite kolekciju šešira i kapa koje imate u kući, pozajmite od baba, deda i tetaka ili kupite kartonske ili plastične kapice za proslave rodjendana. U ovoj igri i ovom periodu razvoja nije preporučljivo koristiti maske jer mogu uplašiti decu. Igru započnite tako što ćete sesti naspram deteta, staviti kapu na svoju glavu, napraviti smešan izraz lica i reći:“Pogledaj mamu!“ Nagnite se bliže detetu tako da može da skine kapu sa Vaše glave i da pokuša da je stavi na svoju. Stavljajte i skidajte jednu kapu nekoliko puta, a zatim predjite na drugu i tako sve dok Vam ne ponestane izvora zabave.

 

Oko mene svašta nešto 2 - igre za bebe od trećeg do šestog meseca
2010/05/01,22:20
Najverovatnije se većina roditelja seća reči pesmice čika Jove Zmaja „Djiha-djiha“ i osmeha koji izaziva kod dece. Prekrstite noge i svoju bebu stavite na koleno držeći je ispod pazuha. Lagano zanjišite nogom gore-dole i uživajte u pevanju i djihanju.

Deca vole da se igraju skrivalice počev od ovog periodu pa zato zaigrajte igru „Gde je mama/tata?“
  • Prekrijte lice mekanom tkaninom ili gazom i pitajte dete "Gde je mama?". Nemojte se sami otkriti, nego pričekajte da to učini dete. Kad posegne za tkaninom, recite: "Ovde je mama." Kad pronađe Vas, a Vi ste neko koga poznaje i voli, dete se iznenadi svaki, ali baš svaki put i nemojte se čuditi ako stalno bude zahtevalo ovu igru. Faktor iznenađenja pojačaće i smešni izraz lica koji ćete napraviti kad Vas dete otkrije.
Što ova igra podstiče? Dete postepeno uči da će njegovo ponašanje dovesti do odredjene reakcije drugih osoba, na primer ako zaplače, uzećete ga u naručje. Uči, takodje, da pomeranjem tkanine može kontrolisati ono što vidi. Sa ovom igrom trebalo bi započeti kad dete može samo da pomeri tkaninu ispred sebe.
  • Modifikovanje ove igre možete postići skrivanjem igračke. Pokažite detetu šarenu igračkicu i pravite se da igračka razgovara sa detetom da biste privukli pažnju. Dok dete gleda pokrijte igračku i pitajte:“Gde je igračka?“ Sačekajte nekoliko trenutaka, pa otkrijte igračku i oduševljeno recite:“Evo je!“ Igru možete ponavljati menjanjem igračka koje ćete sakrivati.
  • Igra sa maramom je nešto što ste možda već spontano uradili kada Vam je ispala lagana tkanina, a dete se oduševljeno nasmejalo. Ukoliko niste, pokušajte sada. Bacite u vazduh veliku maramu i pustite je da pada. Pre nego što padne na pod bacite je opet visoko. Igra je zabavnija što je marama lakša i manja. Verovatno vam se čini kao dosadna i besmislena radnja, ali ako je probate igrati sa detetom videćete kako je zabavno i koliko oduševljenja izaziva kod mališana.

 
Accessible and Valid XHTML 1.0 Strict and CSS Powered by LifeType and blog.co.yu