Najverovatnije se većina roditelja seća reči pesmice čika Jove Zmaja „Djiha-djiha“ i osmeha koji izaziva kod dece. Prekrstite noge i svoju bebu stavite na koleno držeći je ispod pazuha. Lagano zanjišite nogom gore-dole i uživajte u pevanju i djihanju.
Deca vole da se igraju skrivalice počev od ovog periodu pa zato zaigrajte igru „Gde je mama/tata?“
- Prekrijte lice mekanom tkaninom ili gazom i pitajte dete "Gde je mama?". Nemojte se sami otkriti, nego pričekajte da to učini dete. Kad posegne za tkaninom, recite: "Ovde je mama." Kad pronađe Vas, a Vi ste neko koga poznaje i voli, dete se iznenadi svaki, ali baš svaki put i nemojte se čuditi ako stalno bude zahtevalo ovu igru. Faktor iznenađenja pojačaće i smešni izraz lica koji ćete napraviti kad Vas dete otkrije.
Što ova igra podstiče? Dete postepeno uči da će njegovo ponašanje dovesti do odredjene reakcije drugih osoba, na primer ako zaplače, uzećete ga u naručje. Uči, takodje, da pomeranjem tkanine može kontrolisati ono što vidi. Sa ovom igrom trebalo bi započeti kad dete može samo da pomeri tkaninu ispred sebe.
- Modifikovanje ove igre možete postići skrivanjem igračke. Pokažite detetu šarenu igračkicu i pravite se da igračka razgovara sa detetom da biste privukli pažnju. Dok dete gleda pokrijte igračku i pitajte:“Gde je igračka?“ Sačekajte nekoliko trenutaka, pa otkrijte igračku i oduševljeno recite:“Evo je!“ Igru možete ponavljati menjanjem igračka koje ćete sakrivati.
- Igra sa maramom je nešto što ste možda već spontano uradili kada Vam je ispala lagana tkanina, a dete se oduševljeno nasmejalo. Ukoliko niste, pokušajte sada. Bacite u vazduh veliku maramu i pustite je da pada. Pre nego što padne na pod bacite je opet visoko. Igra je zabavnija što je marama lakša i manja. Verovatno vam se čini kao dosadna i besmislena radnja, ali ako je probate igrati sa detetom videćete kako je zabavno i koliko oduševljenja izaziva kod mališana.