Fizičke aktivnosti od trećeg do šestog meseca bebinog života 2
2010/04/25,22:42
Biće potrebno nekoliko meseci da Vaša beba postigne potpunu kontrolu nad pokretima svog tela, ali joj možete pomoći igrajući se kotrljanjem po maminom i tatinom velikom krevetu. Kotrljajući bebu podstičete na okretanje. Igru započnite tako što ćete jednu šarenu igračku stavite sa bebine leve, a drugu sa desne strane dok leži na ravnoj podlozi. Lagano otkotrljajte bebu na levu stranu i pokažite joj igračku tako da može da odreaguje na nju. Dozvolite joj da je uzme i poigra se sa njom koliko god da joj prija. Isto ponovite i na drugu stranu i primetićete oduševljenje koje ste izazvali kod svog deteta.
Zanimljiva disciplina u razvoju beba je kotrljanje po ćebetu. Stavite ćebe ili peškir na meku površinu (npr. krevet), položite bebu na njega i lagano podižite jednu stranu ćebeta kotrljajući bebu. Vodite računa da polako podižete ćebe da se beba ne bi suviše brzo okretala i povredila. Kada se beba prevrne na jednu stranu pokažite oduševljenje i zaplješćite rukama. Igru ponavljajte sve dok bebi ne dosadi.
Uskoro će beba početi i da sedi pa se možete igrati držeći je na krilu.
Ponudite bebi igračku ili zvečku i u trenutku kada prestane da joj drži pažnju zvecnite zvečkom i podignite je malo iznad bebine uzdignute ruke. Da bi dohvatila igračku potrebno je da se istegne. Kada je uhvati obavezno joj vratite igračku da se igra. Navedenu igru možete igrati koliko Vašem detetu prija.
Takodje, možete koristiti Baby gym spravu koja se sastoji iz ćebenceta na koji je nalepljen polukolut sa igračkama. Poluobruč sa igračkama stoji iznad detetovih ramena tako da ih može uhvatiti ukoliko se malo potrudi i protegne. Dete fantastično samovoljno vežba svoje mišiće, volju i želju da dohvati željenu igračku.
Fizičke aktivnosti od trećeg do šestog meseca bebinog života
2010/04/20,11:30
Vaše dete je sada sve aktivnije i želi da oproba granice svojih snaga prilikom pomeranja tela. Dozvolite mu da vežba pod Vašim nadzorom i u sigurnom okruženju okretanje sa ledja na stomak i obrnuto. Vodite računa o činjenici da su deca izuzetno aktivna i da razvijaju sposobnosti tolikom brzinom da često ne možete da ih propratite. Dete može da se otkotrlja sa kreveta u četvrtom mesecu (što sam iskusila na svojoj tj. koži svog deteta) i za to mu je potrebno nekoliko sekundi. Ukoliko se dogodi da se mali Kića dočeka na glavu prilikom pada sa kreveta ostanite pribrani i proverite da li ima vidljivih znakova povrede. Na bilo kakav znak povredjivanja zovite Hitnu pomoć ili pedijatra. Iskustvo govori da se najčešće ispostavi da detetu nije ništa (jer je mnogo otpornije nego što mislimo), ali ukoliko želite da budete sigurni da je sve uredu potražite pomoć.
Ne dozvolite da viškom opreza (npr. stalnim držanjem u naručju) sputavate fizički razvoj jer je neophodno da je dete aktivno. Podstičite fizičke radnje i pri tom pazite, u razumnoj meri, na pokrete Vašeg ljubimca.
Beba ima potrebu da oprobava funkcije svog tela i zato pomera glavu, ruke, noge, trup. Položaj ležanja na ledjima više ne pruža dovoljno širok vidokrug, pa mali sportista želi da promeni perspektivu. Podstičite ga zato da se okreće.
- Dok leži na ledjima bebaću pokažite šarenu igračkicu. Kada ste sigurni da je primetio igračku pomerajte na desnu stranu, a zatim i na levu. Bebać će se truditi da igračku uhvati rukama. Prvi pokušaji pomeranja tela će, najverovatnije, biti nespretni i biće mu potrebna vaša pomoć. Kada se bebać delimično pomeri na stranu lagano mu pomozite da se skroz okrene. Primeti ćete da će isprva neprecizne i ne baš uspešne pokrete zameniti spretno okretanje i hvatanje željenog predmeta. Posle prvog uspeha imaćete jednog nezaustavljivog sportistu koji teži da obori bebeće rekorde u brzom okretanju.
Igre za bebe od trećeg do šestog meseca
2010/04/18,14:49
Prvi dani bebinog života i neprospavane noći su polako za Vama, a aktivnosti kao što su presvlačenje pelena, hranjenje i spavanja, sada su rutinski poslovi. Verovatno uvidjate da beba sve duže ostaje budna, da je sve aktivnija i želi da se zabavlja. Ovo je pravo vreme za igru. Koristite ove periode da se još bolje upoznate sa svojom bebom: pričajte joj, pokazujte razne predmete, obidjite kuću pokazujući joj slike ili fotografije na zidovima. Ukoliko sve to radite, a beba izgleda nezainteresovano, kao da Vas i ne primećuje, nemojte insistirati na igri. Možda je samo pospana ili joj trenutno prija da vreme provede u mirnijim aktivnostima.
U prvom trimestru bebinog života najvažniji (pored zadovoljavanja potreba za hranom, vodom i snom) je bio telesni kontakt. Ništa manji značaj nema ostvarivanje fizičke bliskosti sa bebom u ovom periodu. Bebe vole da ostvare telesni kontakt sa roditeljima, jer im to daje osećaj sigurnosti, zaštićenosti i ljubavi. Igra je za njih vreme provedeno sa majkom ili ocem, slušanje njihovog glasa i smeha i dodirivanje lica.
Bebama je više nego interesantno da posmatraju okolinu. One su fascinirane kada čuju zvukove ili vide svetlucanje. Na taj način uče kako funkcioniše svet oko njih i istovremeno se zabavljaju. Ako je njihova soba šarena, puna detalja ili ako im pokazujete različite stvari koje se nalaze u okruženju, bebe su zadovoljne. Medjutim, sa insistiranjem na detaljima moguće je preterati, jer previše pojedinosti može da ih optereti i unervozi. Sve što dožive u toku dana bebe moraju da prerade u svom umu, pa bi umerenost bila najbolje rešenje.
Potrebno je da budete svesni da ne treba previše planirati i pružati detetu previše aktivnosti. Bebe vole da ponavljaju jednostavne radnje i razvijaju svoje sposobnosti, na primer kada pokušavaju da uhvate majčine prste vežbaju svoju koordinaciju, kada gledaju i dodiruju svoje ruke upoznaju se sa svojim telom i izuzetno su zainteresovane za te radnje.
Za bebu su svakodnevne aktivnosti igra. Kada Vas beba za vreme kupanja uhvati za ruku ili za vreme presvlačenja uzima pelenu, ona se u stvari igra. Dajte detetu podršku tako što ćete početi da pevate ili da joj pomerate ruke gore-dole pretvarajući slučajne ili namerne pokrete u zabavu. Deca se spontano igraju i nije im neophodan nikakav program ili kurs. Prisustvo roditelja, kao osobe koja pružaja osećaj sigurnosti, priča, pevanje, fizički kontakt i raznovrsne mogućnosti upoznavanja sveta dovoljan su uslov da beba bude zadovoljna.
Sa četiri meseca bebe interesuje sve što proizvodi zvuke. Tada su sve zvečke, knjige koje pište i mali instrumenti najinteresantnija sredstva za zabavu. Šuštavi ukrasni papir je najjeftiniji i najzanimljiviji poklon koji možete dati detetu u ovom periodu razvoja. Iskoristite zainteresovanost deteta za plastičnu flašu, činijicu, igranje sa tetra pelenom i sopstvenim telom kao finansijski najnezahtevniji period detinjstva. Kreativnost, mašta i beba usmeriće Vas na izbor igračaka koje su dobre za ovo doba.
Zapamtite, svaka beba je nešto posebno!
Svaka beba je jedinstvena kako u pogledu psihičkog, tako i u pogledu fizičkog razvoja. Razvojni periodi predstavljeni u stručnoj literaturi samo su vodiči koji mogu navesti šta Vaša beba ima potencijal da dostigne ako ne odmah, onda uskoro. Igre predstavljenje u ovoj knjizi oslanjaju se na razvojne nivoe kroz koje će deca prolaziti svojim tempom i prema svojim interesovanjima. Najbolji savet roditeljima jeste da prate svoje dete jer će ono usmeravati sopstveni razvoja na pravi put.
Zamka za roditelje 4
2010/01/31,09:09
Zamka zvana majka će sve da uradi. Pakujete dva-tri ranca bebinih stvari, veliko pakovanje pelena, kolica, dandolinu i još par kesa nekih sitnica da biste otišli na vikend kod bake i deke. U torbama se obavezno nosi bebina garderoba (tri puta više nego što joj je potrebno, jer će zasigurno uprljati sve što joj ponesete), sve vrste flašica, dohrane, pribor za jelo (naravno, za bebu), dude-varalice, igračkice, pelene (više različitih vrsta:tetra,švedske,pampers), lekovi (svi koji vam trebaju ili koji vam, nedobog, mogu zatrebati), zdravstvena knjižica (za roditelje nije obavezna, al’ nek se nadje), sterilizator (jer bakina šerpa za iskuvavanje flašica nije dovoljno dobra) i još par sitnica kojih trenutno ne mogu da se setim. Glavni organizator i odgovorna za sve što se ponese viška i sve što se zaboravi je, naravno, majka. Sigurna sam da je većini majki ovo poznato. Očevima samo ostaje da izfizikališu stvari u kola i da voze (u čemu oni, naravno, uživaju). Ukoliko im stvari predstavite na ovaj način većina supružnika će, kao i moj, reči:“Pa, dobro, vozi onda ti!“ i misliti da je problem rešen (iako ni pre toga nisu videli da problem postoji). Drage majke, imate dve mogućnosti da rešite ovu situaciju: da sve spakujete same, kao i do sada, ili da se dogovorite sa svojim suprugom da on, ovaj put, spakuje bebine stvari. Ukoliko se odlučite za drugu mogućnost najverovatnije ćete pakovanje ponovo obaviti vi. Pitate se kako? Vaš suprug će oberučke prihvatiti da spakuje stvari, a kada uzme prvi ranac postaviće pitanja:
„Mila, da li beba koristi ovaj veći ili ovaj manji peškirić?“
„Da li nosimo samo one pelene, kako se zovu,šššššš.....da švedske ili i one druge?“
„Lekove? Ne, nisam spakovao. Šta će nam kad joj nije ništa?“
„Al’ ovde ima garderobe, šta će joj toliko?“
„Pižamicu? A gde stoji?“
Iz priloženog se vidi da pakovanje na posletku obavi majka bez obzira da li je fizički prisutna prilikom pakovanja ili ne.
Zamka za roditelje 3
2010/01/27,14:31
Veoma zanimljiva (bar onima koji nisu roditelji malih beba) zamka je da roditelji moraju biti multipraktikanti. Objašnjenje? Jednostavno, dok ljuljate bebu obavezno kuvajte, na primer, piletinu pohovanu u tomato slatko kiselom sosu sa ananasom i povrćem, dok je hranite ubacujte prljave tetra pelene u mašinu za pranje veša, a dok je uspavljujete, usisavajte (jer bebama prijaju monotoni zvuci kao što je zvuk usisivača, miksera, šuštanje na tv-u i slično). E pa, dragi moji multipraktikanti vladate li svim navedenim veštinama? Ovo je najveća zamka u koji roditelji upadaju pokušavajući da postignu da urade sve što su radili pre nego što se rodio mali andjelčić. Da vam guza ne bi uletela u tu zamku predlažem da ne pokušavate da savladate veštine multipraktikovanja. Naredjujem: Opustite se! Radite jednu stvar po jednu! Napravite listu prioriteta, na primer, nahraniti bebu i presvući je da vam bude na vrhu te liste, a negde iza njih i zadovoljavanje vlastitih potreba.
U nekim trenucima ćete, verovatno, i morati da uradite dve stvari istovremeno, ali se trudite da ne dovedete dete, a ni sebe, u opasnost. Hranite bebu i slušajte muzika, plešite sa bebom u naručju, mazite je dok je uspavljujete, šetajte i pričajte bebi. Na ovaj način budite multipraktikanti. Ostali načini će vas iscrpiti ili isfrustrirati (najverovatno, nećete uraditi posao koji ste osmislili do kraja). Naviknite se da vam kuća izgleda malo drugačije od kada vam se beba rodila (ukoliko nemate spremačicu). Suprug u neispeglanog košulji (sem ako mu majka ili tašta ispeglaju), neuglancano posudje, neočišćene cipele, a radijatori punu veša koji se suši. Većina prosečnih roditelja prolazi kroz slične faze u prvih par nedelja po rodjenju bebe, pa ni vi niste izuzetak. Imajte samo jednu stvar na umu: stići ćete da obrišete, ispeglate, izribate i kasnije, ali da budete sa svojoj bebom starom devet dana imate samo taj dan i uživajte u njemu. Uhvatite ovaj dan i ne upadajte u zamku multipraktikovanja!
Zamka za roditelje 2
2010/01/26,16:48
Zamka zvana neodoljivi osmeh. Molila bih vas da se prisetite situacije u kojoj vaš bebać plače bez konkretno vidljivog razloga, roni reku suza i zagrcne se od jecanja. U trenutku kada ga uzmete svo očajanje nestaje, a na njegovom licu se pojavljuje neodoljivi osmeh. U našoj maloj porodici ova scena se dogadjala kada bismo bebu stavili u kolica (jer iz nekog razloga kolica kao da su imala nevidljive iglice koje bockaju našu bebu). Zabrinuti prolaznici su se okretali za nama i , kao za sebe, a dovoljno glasno govorili :“Jadno dete! Kako samo plače? A pogledaj mu roditelje! C,c,c...“ ( od tog coktanja mi se dizala kosa na glavi) Suprug i ja samo se trudili da istrajemo u situaciji zvanoj „vozanje bebe u kolicima“, ali nismo uvek uspevali. Do našeg popuštanja bi dolazilo kada više ne bismo bili u situaciji da slušamo „zov u pomoć“ našeg deteta. Podizali bismo bebu u naručje i svaki put čuli uzdah olakšanja i videli ogroman osmeh na njenom licu. Plač bi, naravno, nestao u sekundi, a lice bi joj zasjalo od sreće. Zbog tog osmeha nam nije bilo teško da je nosimo ceo put koji smo planirali da je vozamo (a verujte taj put često nije bio kratak). Srećom, po nas roditelje, bebana se posle nekog vremena naviknula, pa čak i uživala u vozikanju, pa su osudjujuće priče prolaznika zamenili pogledi oduševljeni slatkoćom našeg čeda.
Zamke za roditelje 1
2010/01/24,18:35
Velika većina roditelja upadne u neku zamku svog deteta i nemojte se začuditi kada shvatite da ste jedan od njih. Manipulacija plačem je jedna od početničkih zamki beba. I sama sam često upadala u navedenu zamku i uzimala bebanu da je utešim. Moje propadanje se dešavalo toliko često da su mi se ramena kočila, mišići boleli i zglobovi škljocali. Nasedanje na manipulaciju moje bebane traje do trenutka kada shvatim da nije gladna, nije žedna, nije mokra i da je ne boli ništa. Verovatno će se većina vas zapitati kako sam sigurna da je ništa ne boli. Lepo! Prepoznajete li scenu u kojoj držite uspavanu bebu u naručju i taman kada krenete da je spuštate u krevetić ona otvori svoje krupne oke i počne neutešno da plače. Moj suprug (ili njegov dobar prijatelj, nebitno) je došao do izvanrednog otkrića u vezi sa opisanom situacijom:“Bebe imaju ugradjen žiroskop ( uredjaj za merenje i održavanje orijentacije;za detaljnija objašnjenja potražiti: http://en.wikipedia.org/wiki/Gyroscope ).„ U šestom mesecu životića moja bebana počne da se zaukava već kada se približim krevetiću. E to se, dragi roditelji, zove manipulacija ili zamka plačem!
Najveća zamka je rupa u koju upadamo kada se vratimo od mojih roditelja kod kojih obično provedemo nedelju dana. Maženju, paženju i udovoljavanju od strane bake i deke te nedelje, naravno, nema kraja. Borba nastaje kada se vratimo u naš topli dom koji naredna dva dana postaje uzavreo od plača različitih vrsta. Svojevoljno sam ih nazvala plač „uzmi me!“, plač „UZMI ME!“, plač „molim te, uzmi me!“, plač „uzmi me, biću dobra!“, plač „ma, samo me uzmi“. Uzimanjem na prvi bebin zov uplićete se u rupu bez dna, takodje svojevoljno nazvanu „uzeću te kada god da me zoveš“. Tako upleteni možete sebe zateći kako nosate bebu dok seckate krompir (što moja majka naziva veštinom koju je neophodno da i ja savladam), dok širite veš (jer, bože moj, sve se to može lako navežbati) i dok zadovoljavate svoje osnovne potrebe (za hranom, snom, održavanjem higijene). Da se ne biste
Igre svetlosti - Igre do trećeg meseca bebinog života
2010/01/17,13:12
Prirodna svetlost je jedna od besplatnih „igračaka“ koja oduševljava svaku bebu. Verovatno ste primetili da se beba koja se nalazi u zamračenoj prostoriji okreće prema izboru svetlosti (tračku uličnog svetla, farovima automobila...). Interesovanje ćete joj pojačati ako se poigrate pomeranjem svetlosti. U tu svrhu možete iskoristiti baterijsku lampu. Uključenu lampu, za početak, prekrijte maramom u boji kako biste prigušili svetlo. Kada uočite da je beba primetila svetlost lagano je pomerajte po plafonu, podu i zidu,a zatim možete osvetliti bebinu ruku i nogu. Igri svetlosti možete dodati pevanje i muziku po vašoj želji. Igračke napravljene sa istom svrhom možete pronaći i u prodaji. Uobičajene su lampe u obliku akvarijuma iz kojeg izlazi svetlost različitih boja koja privlači bebinu pažnju. Lampe napravljenje u različitim zanimljivim oblicima iako bude u nama neodoljivu želju da ih kupimo, nemaju podsticajnu funkciju.
Za razvoj koncentracije za praćenje predmeta možete, takodje, koristiti lutkicu upadljivih boja koja vam se nadje „pri ruci“. Beba će uživati u pokretima i polako će i sama pokušati da ih dohvati. Ukoliko vam se čini da dete ne želi da saradjuje, prihvatite njegovu želju i odložite igru za neku drugu priliku. Dete treba da uživa i zato toplo preporučujem da strpljivo sačekate momenat koji će biti pogodan za igru i da ga iskoristite na najbolji način.
Vidim svet - Igre do trećeg meseca bebinog života
2010/01/15,14:07
Nekoliko dana posle rodjenja beba može da razlikuje pojedine oblike oko sebe. Izcrtanim jednostavnim oblicima možete podstaći bebu da se koncentriše i polako shvati razliku medju njima. Uzmete jedan beli čvršći papir A4 formata i na njemu crnim flomasterom nacrtate trougao i obojite ga, na drugom papiru krug, na trećem kvadrat ili neke nepravilne oblike. Beba će fokusiranjem na crteže izoštravati sliku i vežbati čulo vida. Postarajte se da slike budu postavljene tako da ih beba ne može skinuti.
Igračkice koje vise iznad krevetića ili na kolicima pored estetske imaju i podsticajnu funkciju. Novopridošlica vaše porodice je oduševljena svetom oko sebe i vaš je zadatak da joj pomognete da ga shvati. Kupite joj šarene igračke koje će proučavati, pamtiti i sa kojima će se zabavljati. Kada se posle svakog spavanja vaša beba susretne sa istim okruženjem (igračkama koje joj vise iznad glave) osetiće se sigurnije jer joj poznato okruženje stavlja do znanja da je bezbedna.
Povedite bebu u razgledanje kuće/stana. Pažljivo joj, kao kupcu nekretnine, objasnite svaku stvar koju može da vidi. Posebno zastanite pored ogledala i objasnite joj koga vidi (npr. „Vidi ovu prelepu bebu koju drži mama! Kako beba ima lepe oči, usta, nosić.“). Takodje, zastanite pored fotografija ili slika na zidovima i ispričajte joj šta je predstavljeno na njima npr. „Pogledaj ovu fotografiju, na njoj su mama i tata kada su bili mali kao ti sada. Vidi kako ličiš na ________(nemojte reći na komšiju

)“.
Trenuci samoće nisu nešto što beba treba da iskusi na duži period. Da se ne bi osetila usamljeno možete joj zakačiti ogledalce u kome će se ogledati i praviti sebi društvo. Gledanjem u ogledalcetu beba će upoznavati svoje crte lica, mimiku i neće biti sama.
Muzika - Igre do trećeg meseca bebinog života
2010/01/13,13:47
Muzika ima izuzetan značaj za bebaće od rodjenja. Pesma i muzika pomažu deci, naročito novorodjenčadima, da se opuste i uteše kada su uznemireni. Danas veoma popularni modni detalj za svaki krevetić, igračkica koja se vrti i svira, ima i edukativnu funkciju. Bebe se od prvih dana upoznaju sa izuzetno prijatnim zvucima koji izlaze iz šarenih igračkica koje kruže iznad njihovih glavica. Koncentrišući se na slatke medice, zekice, svemirce koji se kreću u začaranom krugu, bebaći upijaju i nežne zvuke koji ih prate. Umirujuće dejstvo koje proizvodi treperava muzika iz vrtuljka može poslužiti kao uspavanka vašem čedu. Ukoliko imate bebaća koji se „bori sa snom“ tj. ne želi da spava, možete pokušati da ga uspavate na ovaj način.
Moderni vrtuljci imaju i malena ogledalca koja daju odraz bebaćevog „brata blizanca“ (kako je lepo imati društvo!) i podstiču razvoj kako čula vida tako i čula sluha,a ukoliko je postavljen dovoljno nisko da ga beba može dohvatiti, i čula dodira.
Začeci igranja uz muziku pomažu deci da razviju pojam o sopstvenom telu, prihvate kulturu slušanja i da uživaju u muzici. Bebi možete ponuditi zvuk bubnjeva, zvona, jednostavne pesmice snimljene na CD-u ili samostalno napraviti improvizovane instrumente od plastičnih boca ispunjenih pirinčem ili nekim semenkama (kada pravite igračke za decu obavezno vodite računa da su flaše dobro zatvorene, delovi dobro zalepljeni ili prišiveni). Zvečke možete napraviti na nekoliko načina npr. od plastične flaše ispunjene zrnima pirinča, od plastičnih kutija ispunjenih zrnima pasulja ili prozirnih boca ispunjenih sa vodom i malo deterdženta (kakve blistave balončiće može da napravi beba stara samo dva meseca!). Kreativan momenat upotpunite pozivanjem vaše bebe na ples. Jedan korak levo, jedan desno, u krug, pa jedan poljubac u levi obrazić, a zatim u desni (da se ne naljuti
) Intimni momenat nastao u spontanom izrazu ljubavi roditelja i deteta nemojte propustiti ni po koju cenu.
Tepanje - Igre do trećeg meseca bebinog života
2010/01/12,18:03
Šta je sa tepanjem? Da li vam smeta kada tetke, bake i deke (koji izgledaju poprilično smešno) tepaju vašem bebaću? Svo to ukanje, gukanje, ćijukanje i ko zna šta sve ne ponekad mi ide na nerv (onaj koji reaguje na nespretna tepanja), ali kada sama to izvodim osećam se izuzetno prijatno.
Tepanje mojoj bebani meni je najveće uživanje. Mala moja mišana, miškica, mifica, lekica, lepotuškica,cici-mici,bebuškica i životić moj. U zavisnosti od situacije smišljam i izmišljam, pa ću da nadenem još koje novo ime za moju malu lutkicu.
Da li ste primetili da većina roditelja zvuči slično kada tepa svom čedu? Kada obratite pažnju na strane filmove i likove majki koje tepaju svojoj deci, verovatno ćete primetiti da majke iz različitih filmova zvuče slično. Sa neopisivom nežnošću gledaju svoju bebu i nežno mu se obraćaju zvonkim glasom. Majke sa našeg podneblja bi rekle: „ Lepoticeee maminaaa! Kako si mi daaaaanas lepicaaaa! Mišićuuu moj maviii! Ta si to radila? Lepooootoooo mojaaaa, životićuuuu mojjjj!“ A da li je tepanje štetno za vašu bebu? Ukoliko ga koristite u umerenim količinama, nije. Dajte sebi oduška i uživajte dok su mali (naravno, ukoliko to volite)! Nećete skoro (bar do rodjenja sledećeg, vašeg ili komšijinog deteta) imati prilike da pričaaaaaate kaoooo daaaaa peeeevateee ?.
Naravno, pored tepanja obavezno i pričajte detetu jer oni uče oponašanjem i kopiranjem vas. Sigurna sam da ne biste želeli da vam dete progovori rečenicu: „ Idi me maaamiceee! Mišica je dobja bebica i igja se“, i da u školici priča na taj način.
Glasovi i govor - Igre do trećeg meseca bebinog života
2010/01/08,17:12
Iz buke koja je okružuje beba prvo izdvaja glas majke, pa i oca, kao poznat, stoga predlažem da što češće razgovarate sa bebom. Pričajte šta radite dok spremate ručak ili stan, na primer, „Mama pere posudje, pa će sad da uzme šerpicu i da Leni spremi mleko.“ Koliko god da vam se tema i priča koju pričate činila besmislena, nemojte odustati. Budite sigurni da je deci bitno samo da čuju glas (bar u početku), a ne i smislenost vaše priče. Priču „ Bila jedna grana i na grani klupa i na klupi četka. Hoćeš da ti pričam ispočetka?“ možete ponavljati u nedogled (ja jesam:)).
Poznata vam je činjenica da bebe od rodjenja komuniciraju plačem koji ima smisao rečenica: žedna sam, upiškila sam se, gladna sam, hoću u šetnju i slično. Kada udju u drugi mesec bebe otkrivaju nešto fantastično, svoj glas. Ponosna na novootkrivenu veštinu beba počinje da vam uzvraća pričom, odnosno, vokalizovanjem, pa kasnije gukanjem i brbljanjem. Da biste podstakli komunikacijske sposobnosti vaše bebe obavezno pohvalite njen trud, na primer: “To je baš super priča što si mi ispričala/o.“ Razgovor je igra za koju vam nisu potrebne igračke. Dovoljni ste vi i beba spremna za igru ili razgovor.
Ukombinujte i neke pesmice u igre ovog tipa, na primer vašim kažiprsom i srednjim prstom koračajte po bebinom telu od prstića na nozi do vrata uz pesmicu:
„Milila bubica, tražila rupicu,
nije našla rupicu, već je našla kućicu.“
Na poslednju reč („kućicu“) blago zagolicajte bebu po vratu i budite sigurni da će uživati.
Zanimljivost bebi predstavljaju boja i visina glasa, pa je zato preporučljivo da beba upozna različite boje glasova drugih ljudi, kao i da joj se obraćate različitom visinom glasa. Kako to uraditi? Pričajte svom bebaću izuzetno visokim tonom neku priču, a zatim istu priču ponovite dubljim glasom. Nadalje se možete igrati pričanjem iste priče srećnih tonom, smešnim, šapatom i slično. Videćete da će vaš bebać uživati u ovim promenama.
Veština slušanja se može vežbati i izgovaranjem bebinog imena. Pomerajte glavu levo-desno i istovremeno izgovarajte bebino ime. Glavu možete pomerati levo-desno i ime izgovarati šapatom, glasno, smešnim glasom. Videćete da će beba uskoro početi pogledom da prati vašu glavu u pravcima u kojima se pomera i da će se koncentrisati na vas i na to što izgovarate.
Prema istraživanjima bebe i mala deca su sundjeri za upijanje reči iz stranih jezika, pa čak i kada vežbaju prve reči često izgovaraju glasove iz drugih jezika (na primer, većini nam manje razumljivog, kineskog). Poigrajte se i izgovaranjem jedne reči, na primer, „dobar dan“, na desetak različitih jezika. Možda vaša beba neće propričati svih deset jezika, ali će stvoriti podlogu za prijemčivost stranih jezika i izuzetno će se dobro zabaviti slušajući vas. Verujem, takodje, da ćete se i vi zabavljati mlatarajući jezikom u pokušaju da izgovorite „dobar dan“ na arapskom i zato uživajte!
Sve što čujem - Igre do trećeg meseca bebinog života
2010/01/04,10:25
Novorodjenče je veoma zainteresovano za glasove i zvuke iz svoje okoline. Ako poželite da poisključujete sve kućne aparate, da zamolite sve komšije i šire okruženje za tišini kada vaše čedo spava u toku dana i tokom noći, prvo zastanite. Razmislite da li će vam dete kada odraste biti zahvalno što jedino u apsolutnoj tišini može da zaspi i što se budi na svaki šum nastao na bulevaru u susednom gradu.
Bebama nije neophodna tišina da bi zaspale i spavale mirno. Zvuci iz prostorije čine vašu bebu sigurnom kada se probudi i shvati da je u poznatom okruženju. Takodje, bebe su oduševljene raznolikošću zvukova oko sebe i žele da ih sve čuju, pa i da otkriju nove. Izvedite dete u prirodu kako bi čulo što više zvukova, ukoliko vam vreme dozvoljava, ili prosto pustite zvuke prirode na CD-u. U prodaji možete pronaći zvukove iz kišne šume (koji mene oduševljavaju), talase mora, pesmu delfina, ptica ili cvrčaka.
Najpoželjnije bi bilo da što više vremena provodite sa bebom u prirodi kako bi „uživo“ upila zvuke. Sedite sa bebaćem ispod drveta i dozvolite mu da posmatra lišće i sluša šuštanje, škripanje, hujanje. Opisujte mu zvuke koje čuje, kao „ššššššš“, „fijuče vetrić“, „kre-ke“, „bzz,bzzz“ ili slično. Ukoliko želite da se kreativno iskažete možete na granu drveta zakačiti zvončice, lančice ili neke slične zveckave ukrase. Zakačeni predmeti bi trebalo da proizvode blage zvuke koji će umiriti bebu i činiti je zadovoljnom. Tako će vaša beba čuti različite zvuke i uočiti da je slušanje zanimljivo.
Zaigrajte igricu koja će vam biti od koristi pri laičkom proveravanju sluha vaše bebe. Spustite bebaća na krevet i zvečku lagano zatresite sa njegove leve strane (30-ak centimetara od bebinog uha). Prvo zveckajte lagano, pa sve jače. Primetićete kako će se vaš bebać okrenuti prema izvoru zvuka i potražiti ga. Za nagradu bebaću dajte veliki poljubac i zagrljaj. Ukoliko i pored upornih pokušaja ne primetite reakcije na svojoj bebi obavezno posetite pedijatra.
Pokreti bebinog tela - Igre do trećeg meseca bebinog života
2009/12/30,16:23
Izležavanje vašeg bebaća ubrzo će biti zamenjeno zainteresovanošću za sopstveno telo. Posmatrajte kako se vaša beba igra prstima na rukama i kako ih proučava. Kada primetite da otvara šaku i skuplja prste možete joj dati igračku, najbolje laganu zvečku kojom ne može da se povredi, da pokuša da je stegne. Podržite svaki njen pokušaj i bodrite je da proba ponovo. Uspeh u hvatanju zvečke ili nekog drugog predmeta obavezno nagradite aplauzom, smeškom i rečima pohvale.
Ne manje važno jeste širenje bebinih prstića. Pravilan bebin razvoj praćen je i širenjem prstića što je potrebno ohrabrivati. Stavite bebaćevu ručicu na vaš obraz i pravite se da vas mazi. Na isti način možete bebi dati igračku, na primer loptu i prelaziti bebinim raširenim prstima preko nje. Ukoliko beba sama širi prstiće, pohvalite je i pomozite joj da ih širi još više i češće.
Kontrola pokreta koja još nije razvijena može biti potpomognuta igranjem. Uzmite bebim prstić i praveći se da je on pčelica zujite oko bebe (tako da ga ona vidi), a zatim sletite na bebin stomačić. Sledeći „slet“ može da bude na vaš obraz ili neko drugo mesto na telu. Ponavljajte sletanje koliko god da prija bebi i vama.
Pored ruku beba će ubrzo početi da podiže i glavu što je izuzetno važno za samostalno uspravno držanje tela. Pored vežbica koje preporučuju pedijatri možete i sami izmisliti neke igrice. Predlog koji vam dajem sastoji se u tome da legnete na ledja i stavite voljenu bebu na stomak. Beba će najverovatnije u prvim trenucima mirno ležati na vašim grudima, pa joj je, stoga, potrebno malo podsticaja. Nežno dozivajte vašu bebu kako bi pomerila glavu i na trenutak je podigla. Svaki pokušaj nagradite poljupcem i rečima podrške. Varijacija ove igre može se igrati sa šarenim predmetom stavljenim ispred bebe koja leži na stomaku. Potrudite se pronadjete igračku što jačih boja i lupkanjem ili zveckanjem privucite bebinu pažnju. Ne gubite nadu ukoliko vaša beba odbija da podigne glavu, jer, sigurna sam, postoji neki razlog koji nam nije uvek poznat. Budite strpljivi, pa će vas beba nagraditi igranjem i osmehom.
Pomozite bebaću da razvije i svoje noge tako što ćete ga podstaći da šutira. Bebe obično mlataraju nogicama nesvesni u kom pravcu, a vi možete pomoći da se taj proces usmeri. Dok je beba u ležećem položaju na ledjima stavite zanimljivu igračku iznad njegovih nogu i dozvolite mu da je šutne. Kada beba primeti zaintresovaće je pomeranje igračke, a polako će početi da shvata ko je uzrok tome. Vodite računa da igračke budu meke, najbolje plišane u obliku životinjica, kako ne bi povredile bebu. Jači efekat će se postiči ukoliko igračka zvecka, pišti ili proizvodi neki zanimljiv zvuk pri udaru.
Čulo dodira - Igre do trećeg meseca bebinog života
2009/12/27,16:49
Sa čim se još možete igrati sa vašim bebcem? Pronadjite različite materijale (npr. svila, pamuk, čipka...), jedan po jedan uzmete i prelazite lagano preko bebine jedne ruke, zatim druge, pa isto uradite i po nožicama. Pratite reakcije svog deteta i uživajte u njima. Ukoliko vam se učini da je beba nezadovoljna i da joj ne prija neki materijal (da se stresa, plače) nemojte ga više koristiti za igru. Da bi igra bila zabavnija možete uzeti rukavicu, na njene vrhove zašiti različite materijale, pa bebi dati da se igra sa vašim prstima dok na ruci imate napravljenu rukavicu. Dozvolite joj da gleda, dira, vuče i obavezno vodite računa da su materijali dobro zašiveni i da ne mogu povrediti dete. Na našem tržištu postoje igračke koje imaju isti cilj kao i navedene igre. Takve igračke se mogu pronaći u obliku kocke na kojoj je svaka strana napravljena od različitih materijala zanimljivih boja, u obliku lutke za lutkarsko pozorište, u obliku krpenih lutkica i slično. Sve one imaju ciljeve da sa bebom ostvare fizički kontakt, da podstaknu razvoj motorike (stavljajući tkanine na dlan beba skuplja šaku, a stavljajući na nadlanicu širi prstiće), da stiče iskustvo upoznajući se sa različitim materijalima.
Ukoliko je vreme lepo možete izvesti bebu u park i približiti je travi. Kada beba primeti tj. vidi travu dozvolite joj da je oseti i čulom dodira. Možete ubrati par travčica pa njima preći preko bebine ruke ili joj dozvoliti da sama spusti ruku i pokuša da je uhvati. Ovo iskustvo će biti uzbudljivo za vašeg mališana i verovatno će pokazati zadovoljstvo osmehom.