Igra je dečji posao

Nežnosti sa malim bićem - Igre do trećeg meseca bebinog života
2009/12/24,18:33
Maženje vašoj bebi treba da bude jedna od prvih igara. Neki roditelji veoma spontano ispoljavaju svoje emocije trudeći se da unesu što više raznolikosti i kreativnosti u načinu izražavanja, dok su drugi potpuno neiskusni.
S obzirom da je čulo dodira jedan od izvora bebinog saznanja, predlažemo da ga iskoristite na najbolji način. Mazite svom detetu ruku od ramena do prstića, govorite „Moja Lena (navedite, naravno, bebino ime) ima najlepše ruke na celom svetu. Mama mazi Leninu ruku i ljubi prstiće“  i na kraju poljubite prstiće. Isto ponovite i sa nožicama, pa i sa stomačićem i glavom. Pri obraćanju svom detetu uvek koristite njegovo ime, a sebe zovite mama, odnosno, tata. Na taj način će beba izgradjivati pojmove o sebi i drugima, za početak najbližima, a kasnije i o širem okruženju.
Bebe, takodje, uživaju i u brojanju svojih prstića i pokazivanju istih. Pomazite bebu po nozi, pa joj onda prebrojte prstiće razbrajalicom “ovaj kaže hajde, hajde, ovaj kaže kuda, kuda...“. Budite sigurni da će beba uživati i u vašem dodiru i u glasu.
Da biste podstakli pozitivno raspoloženje vaše bebe pokušajte sledeću igricu. Pomazite bebine obraze tri puta i govorite: „Jedan, dva, tri, nasmej se Leno (kažete bebino ime) ti!“. Možda vam bebać neće iz prvog puta uputiti osmeh, ali budite uporni i vaš mali srećko će vam se sigurno osmehnuti.
Uspostavljanje fizičkog kontakta - Igre do trećeg meseca bebinog života
2009/12/11,16:41
 

Da li je moguće u prvim nedeljama bebinog života igrati se? Naravno da jeste ako igru shvatite na pravi način. Različite definicije igara daju nam mogućnost izbora najprikladnije. Igra se može posmatrati kao rekreativna aktivnost, takmičenje, zabava ili kao aktivnost u kojoj jedan ili više članova koji učestvuju u njoj uživaju. Igra je i učenje i zato igranje sa vašom decom ne treba da bude samo zabava, već jedan od najvažnijih puteva razvoja.

Vreme u kojem ćete pokrenuti igru je, takodje, od izuzetnog značaja. Organizovane i planski osmišljeno vreme za aktivnost nije najbolje rešenje, naročito u prvim mesecima bebinog života. Preporuka je da svako vreme koje odgovara vašem bebaću i vama bude pravo vreme za igru.

Bebe uživaju od rodjenja u dodiru i prisustvu osoba koje zadovoljavaju njene potrebe zato je neophodno da igra u prvim nedeljama bude što jednostavnija i da joj suština bude uspostavljanje fizičkog kontakta. Uzimanje u naručje, ljuljuškanje i tiho pevušenje će prijati i bebi i vama kao roditelju. Novorodjenče na osnovu vašeg dodira razvija osećaj sigurnosti i bezbrižnosti. “Roditelji će uvek biti prisutni kada je neophodno da zadovolje moje potrebe“, jedino je važno bebi u ovom periodu života. Vama kao roditeljima, s druge strane, neizmerno prija da mazite svoje čedo koje bezbrižno leškari u naručju, povremeno otvori oči i nasmeši se.

Vreme provedeno u uživanju je ono što obe strane (roditelj i dete) žele da doživljavaju što češće u toku dana. Ohrabrujuća vest za novopečene roditelje je da će se periodi za igru produžavati kako se budu ustalile detetove navike za zadovoljavanjem osnovnih potreba. Ukoliko želite da ubrzate taj proces možete da napravite raspored dnevnih aktivnosti kojeg ćete se pridržavati u toku dana. U satnicu unesete vreme za hranjenje (svaka 3 do 4 sata), prepovijanje i približno trajanje spavanja u toku dana. Naravno, unesite i vreme potrebno za zadovoljavanje svojih osnovnih potreba ( higijena, ishrana, spavanje). Vreme koje vam preostane iskoristite za igru. Napravljenu satnicu shvatite kao smernicu, a ne kao strogo ograničen plan aktivnosti. Jednom broju roditelja će odgovarati ovakav način organizovanja dana sa bebom, dok će drugima biti draže da vreme sa svojim detetom provode u spontanom obavljanju aktivnosti. Za koji god način da se opredelite vodite računa da je vaša beba raspoložena za zabavu jer se i njen „glas“ računa.

Usmerite vaše dete da periode za igru koristi u toku dana, a ne u noćnim satima. Kako ćete to uraditi? Pored redovnih dnevnih aktivnosti detetu ponudite igru svaki put kada ne zadovoljavate osnovne potrebe. U jutarnjim časovima bebe su raspoloženije i odmornije za aktivnosti, nego pred kraj dana. Uveče i noću nemojte nuditi, niti podržavati igru, jer je to period namenjen isključivo za spavanje. Večernje aktivnosti svedite na ljuljuškanje i pevanje uspavanki, što bi vašoj bebi vremenom trebalo da bude znak pripreme za spavanje.
Igre za bebe od rodjenja do trećeg meseca
2009/12/08,22:15

Da li je moguće igrati se sa bebom od rodjenja? Kako se igrati? Šta je igra za bebu?

Većina roditelja poželi da se igra sa svojim novorodjenim detetom od dana kada ga­ donesu iz porodilišta. Razočarani stvarnim stanjem, koje se sastoji iz hranjenja, presvlačenja i spavanja, i umorni od napornog danonoćnog zadovoljavanja bebinim potreba roditelji nemaju snage da razmišljaju o igri.

Igra jeste zabava, ali samo jednim svojim delom. Drugim delom je važan deo života beba i dece kroz koji oni uče, rastu i razvijaju se. Igra je svakodnevni dečji posao, a roditelji su njihovi prvi i najvažniji saučesnici. Majka i otac najbolje poznaju svoje dete i prilikom igranja koriste bitan element razvoja, individualnost. Roditeji prilaze detetu kao jedinstvenoj osobi i nude mu igre koje najbolje odgovaraju njenim željama, potrebama i podstiču njegov pozitivan razvoj.

Igra je važan aspekt  razvoja zato što pomaže deci da:

    * upoznaju svet oko sebe;

    * se upoznaju sa različitim radnjama i poslovima svakodnevnog života;

    * rešavaju probleme;

    * steknu samopouzdanje;

    * razumeju osećanja svoja i tudja;

    * fizički se razviju;

    * i nauče da žive u zajednici sa drugim ljudima.

«Prethodni   1 2 3 4
 
Accessible and Valid XHTML 1.0 Strict and CSS Powered by LifeType and blog.co.yu