Oko mene svašta nešto 1 - igre za bebe od trećeg do šestog meseca
2010/04/26,22:38
Oko četvrtog meseca, kada počne da jede čvrstu hranu bebać će se zainteresovati za činijice, kašike, šerpice. Iskoristite bebinu znatiželju da je upoznate sa opremom iz kuhinje i načinom rukovanja sa njom.
Vaš mali pomagač će lupati kašikom o tanjir, tanjirom o šerpicu, šerpicom o sto ili nekim drugim redosledom. Vodite računa da se beba ne povredi posudjem dok „kuva“ i uvek budite prisutni u ovoj igri. Pored toga št možete biti instruktor kuvanja, tj. pokazivač kako se drži varjača, kako šerpa i kako se muti, budite i saigrač. Uzmite drugu činijicu za sebe i mutite jaja za kajganu koju ćete spremiti za večeru.
U ovom periodu bebe mogu raspoznavati likove i gestikulirati intinuitivno, a ponekad ih čak i imitirati.
Dajte šansu bebi da imitira Vaš izraz lica tako što ćete joj se primaći, dići i spustiti obrve nekoliko puta, nasmešiti se, pa namrgoditi, napraviti začudjen izraz lica, pa oduševljen. Izmedju svakog gestikuliranja zastanite i dajte bebi malo vremena da ponovi ono što ste uradili. Čak i ako ne može da Vas imitira još uvek, verujte da nije daleko od toga i da uči.
Upoznajte bebu sa suprotnosti u svetu objašnjavajući jednostavnim rečenicama sa jednom ili dve informacije. Iako svakog dana vidi da se nešto dogadja sa sijalicom beba nije u mogućnosti da sama shvati šta je u pitanju dok joj ne pokažete. Pričajte joj o svakodnevnim promenama oko nje i verujte da dok Vas gleda u umu obradjuje primljene informacije na svom nivou.
Uključite svetlo u sobi, pa ga ugasite i objašnjavajte:“Sad je svetlo-sad je mrak.“
Spustite bebu na krevet, pa je podignite na noge i kažite: „Sad ležiš-sad stojiš.“
Podignite je visoko, a zatim čučnite i objasnite: „Sad si visoko-sad si nisko.“
Kupanje završite objašnjavanjem: „Sad si mokra-sad su suva.“
Poredite radnje koje radite u svakodnevnom životu, poredite težine, visine, svetlinu i sve što Vam dodje na um. Pored toga što će joj biti zanimljivo, beba će se upoznati sa radnjama koje će učiti i sama da radi.
Fizičke aktivnosti od trećeg do šestog meseca bebinog života 3
2010/04/26,11:41
Razvoj krupne i sitne motorike karakterističan za ovaj period utiče na to da dete počinje da hvata predmete celom šakom i da ih prebacuje iz ruke u ruku. Manipulacija predmetima se nastavlja njihovim razgledanjem i, naravno, stavljanjem u usta. Faza oralnog ispitivanja sveta je tek u začetku i kao normalnu je neophodno da je prihvatite čak i ako Vam se to ne dopada.
Bebe još uvek uživaju u maženju i preporučljivo je da i dalje primenjujete kroz kombinaciju sa drugim igrama, na primer igrama kojima beba uči pojmove.
Mazite bebin prstić na ruci i recite: „Ovo je (recite bebino ima) prst“, a zatim pokažite svoj i recite „Ovo je mamin prst“ i dozvolite joj da ga uhvati. Beba će postepeno sticati pojam o sebi i drugima, a igrom ćete joj pomoći u tome.
Većina beba se u jednom periodu zainteresuje za svoje noge i stopala. Kada primetite taj period iskoristite da ga još više podstaknete na istraživanja u vezi sa svojim telom.
Obujete bebi šarene čarapice ili na bele zašijete dugmiće, zvončiće, trakice. Tako napravljene čarapice koristite isključivo za igru. Podignite bebinu nogu u visinu u kojoj može da je vidi (ne brinite da ćete joj slomiti nogu, bebe su izuzetno savitljive). Kada primeti svoje čarapice sa novim detaljima pustite je da se igra kako i koliko ona želi. S obzirom da sve stvari prvo završe u ustima povedite računa da su čarapice prvenstveno čiste, da nisu natopljene omekšivačem, da su delovi (igračkice, končići, vuna, dugmići i slično) dobro pričvršćeni i da postoji najmanja šansa da se otkinu.
Pored vežbica koje preporučuje pedijatar možete primenjivati igru za jačanje kičmenog stuba i vrata.
Lezite na krevet ili na neku ravnu površinu i stavite dete na vaš stomak.Podignite dete visoko iznad glave i recite:“Gde je moje dete?“ Dok spuštate dete govorite:“Evo mog deteta!“ Prema mišljenju stručnjaka, kod deteta se ovom igrom razvija osećaj za ravnotežu, gubi se strah od visine, a za decu do godinu dana ovo je izvrsna vežba kao priprema za puzanje. Dete će biti jako srećno i zadovoljno, imaće blizak kontakt sa Vama, a i Vi ćete uživati jer većina dece na spuštanje i uzvik “Evo mog deteta!“ veselo zaguguću, smeju se i uživaju.
Fizičke aktivnosti od trećeg do šestog meseca bebinog života 2
2010/04/25,22:42
Biće potrebno nekoliko meseci da Vaša beba postigne potpunu kontrolu nad pokretima svog tela, ali joj možete pomoći igrajući se kotrljanjem po maminom i tatinom velikom krevetu. Kotrljajući bebu podstičete na okretanje. Igru započnite tako što ćete jednu šarenu igračku stavite sa bebine leve, a drugu sa desne strane dok leži na ravnoj podlozi. Lagano otkotrljajte bebu na levu stranu i pokažite joj igračku tako da može da odreaguje na nju. Dozvolite joj da je uzme i poigra se sa njom koliko god da joj prija. Isto ponovite i na drugu stranu i primetićete oduševljenje koje ste izazvali kod svog deteta.
Zanimljiva disciplina u razvoju beba je kotrljanje po ćebetu. Stavite ćebe ili peškir na meku površinu (npr. krevet), položite bebu na njega i lagano podižite jednu stranu ćebeta kotrljajući bebu. Vodite računa da polako podižete ćebe da se beba ne bi suviše brzo okretala i povredila. Kada se beba prevrne na jednu stranu pokažite oduševljenje i zaplješćite rukama. Igru ponavljajte sve dok bebi ne dosadi.
Uskoro će beba početi i da sedi pa se možete igrati držeći je na krilu.
Ponudite bebi igračku ili zvečku i u trenutku kada prestane da joj drži pažnju zvecnite zvečkom i podignite je malo iznad bebine uzdignute ruke. Da bi dohvatila igračku potrebno je da se istegne. Kada je uhvati obavezno joj vratite igračku da se igra. Navedenu igru možete igrati koliko Vašem detetu prija.
Takodje, možete koristiti Baby gym spravu koja se sastoji iz ćebenceta na koji je nalepljen polukolut sa igračkama. Poluobruč sa igračkama stoji iznad detetovih ramena tako da ih može uhvatiti ukoliko se malo potrudi i protegne. Dete fantastično samovoljno vežba svoje mišiće, volju i želju da dohvati željenu igračku.
Fizičke aktivnosti od trećeg do šestog meseca bebinog života
2010/04/20,11:30
Vaše dete je sada sve aktivnije i želi da oproba granice svojih snaga prilikom pomeranja tela. Dozvolite mu da vežba pod Vašim nadzorom i u sigurnom okruženju okretanje sa ledja na stomak i obrnuto. Vodite računa o činjenici da su deca izuzetno aktivna i da razvijaju sposobnosti tolikom brzinom da često ne možete da ih propratite. Dete može da se otkotrlja sa kreveta u četvrtom mesecu (što sam iskusila na svojoj tj. koži svog deteta) i za to mu je potrebno nekoliko sekundi. Ukoliko se dogodi da se mali Kića dočeka na glavu prilikom pada sa kreveta ostanite pribrani i proverite da li ima vidljivih znakova povrede. Na bilo kakav znak povredjivanja zovite Hitnu pomoć ili pedijatra. Iskustvo govori da se najčešće ispostavi da detetu nije ništa (jer je mnogo otpornije nego što mislimo), ali ukoliko želite da budete sigurni da je sve uredu potražite pomoć.
Ne dozvolite da viškom opreza (npr. stalnim držanjem u naručju) sputavate fizički razvoj jer je neophodno da je dete aktivno. Podstičite fizičke radnje i pri tom pazite, u razumnoj meri, na pokrete Vašeg ljubimca.
Beba ima potrebu da oprobava funkcije svog tela i zato pomera glavu, ruke, noge, trup. Položaj ležanja na ledjima više ne pruža dovoljno širok vidokrug, pa mali sportista želi da promeni perspektivu. Podstičite ga zato da se okreće.
- Dok leži na ledjima bebaću pokažite šarenu igračkicu. Kada ste sigurni da je primetio igračku pomerajte na desnu stranu, a zatim i na levu. Bebać će se truditi da igračku uhvati rukama. Prvi pokušaji pomeranja tela će, najverovatnije, biti nespretni i biće mu potrebna vaša pomoć. Kada se bebać delimično pomeri na stranu lagano mu pomozite da se skroz okrene. Primeti ćete da će isprva neprecizne i ne baš uspešne pokrete zameniti spretno okretanje i hvatanje željenog predmeta. Posle prvog uspeha imaćete jednog nezaustavljivog sportistu koji teži da obori bebeće rekorde u brzom okretanju.
Igre za bebe od trećeg do šestog meseca
2010/04/18,14:49
Prvi dani bebinog života i neprospavane noći su polako za Vama, a aktivnosti kao što su presvlačenje pelena, hranjenje i spavanja, sada su rutinski poslovi. Verovatno uvidjate da beba sve duže ostaje budna, da je sve aktivnija i želi da se zabavlja. Ovo je pravo vreme za igru. Koristite ove periode da se još bolje upoznate sa svojom bebom: pričajte joj, pokazujte razne predmete, obidjite kuću pokazujući joj slike ili fotografije na zidovima. Ukoliko sve to radite, a beba izgleda nezainteresovano, kao da Vas i ne primećuje, nemojte insistirati na igri. Možda je samo pospana ili joj trenutno prija da vreme provede u mirnijim aktivnostima.
U prvom trimestru bebinog života najvažniji (pored zadovoljavanja potreba za hranom, vodom i snom) je bio telesni kontakt. Ništa manji značaj nema ostvarivanje fizičke bliskosti sa bebom u ovom periodu. Bebe vole da ostvare telesni kontakt sa roditeljima, jer im to daje osećaj sigurnosti, zaštićenosti i ljubavi. Igra je za njih vreme provedeno sa majkom ili ocem, slušanje njihovog glasa i smeha i dodirivanje lica.
Bebama je više nego interesantno da posmatraju okolinu. One su fascinirane kada čuju zvukove ili vide svetlucanje. Na taj način uče kako funkcioniše svet oko njih i istovremeno se zabavljaju. Ako je njihova soba šarena, puna detalja ili ako im pokazujete različite stvari koje se nalaze u okruženju, bebe su zadovoljne. Medjutim, sa insistiranjem na detaljima moguće je preterati, jer previše pojedinosti može da ih optereti i unervozi. Sve što dožive u toku dana bebe moraju da prerade u svom umu, pa bi umerenost bila najbolje rešenje.
Potrebno je da budete svesni da ne treba previše planirati i pružati detetu previše aktivnosti. Bebe vole da ponavljaju jednostavne radnje i razvijaju svoje sposobnosti, na primer kada pokušavaju da uhvate majčine prste vežbaju svoju koordinaciju, kada gledaju i dodiruju svoje ruke upoznaju se sa svojim telom i izuzetno su zainteresovane za te radnje.
Za bebu su svakodnevne aktivnosti igra. Kada Vas beba za vreme kupanja uhvati za ruku ili za vreme presvlačenja uzima pelenu, ona se u stvari igra. Dajte detetu podršku tako što ćete početi da pevate ili da joj pomerate ruke gore-dole pretvarajući slučajne ili namerne pokrete u zabavu. Deca se spontano igraju i nije im neophodan nikakav program ili kurs. Prisustvo roditelja, kao osobe koja pružaja osećaj sigurnosti, priča, pevanje, fizički kontakt i raznovrsne mogućnosti upoznavanja sveta dovoljan su uslov da beba bude zadovoljna.
Sa četiri meseca bebe interesuje sve što proizvodi zvuke. Tada su sve zvečke, knjige koje pište i mali instrumenti najinteresantnija sredstva za zabavu. Šuštavi ukrasni papir je najjeftiniji i najzanimljiviji poklon koji možete dati detetu u ovom periodu razvoja. Iskoristite zainteresovanost deteta za plastičnu flašu, činijicu, igranje sa tetra pelenom i sopstvenim telom kao finansijski najnezahtevniji period detinjstva. Kreativnost, mašta i beba usmeriće Vas na izbor igračaka koje su dobre za ovo doba.
Zapamtite, svaka beba je nešto posebno!
Svaka beba je jedinstvena kako u pogledu psihičkog, tako i u pogledu fizičkog razvoja. Razvojni periodi predstavljeni u stručnoj literaturi samo su vodiči koji mogu navesti šta Vaša beba ima potencijal da dostigne ako ne odmah, onda uskoro. Igre predstavljenje u ovoj knjizi oslanjaju se na razvojne nivoe kroz koje će deca prolaziti svojim tempom i prema svojim interesovanjima. Najbolji savet roditeljima jeste da prate svoje dete jer će ono usmeravati sopstveni razvoja na pravi put.
Zamka za roditelje 5
2010/04/16,12:05
Kada Vaša beba krene da puzi, šeta u dubku/šetalici ili prohoda ulazite u sasvim novo razdoblje u kojem pažnja ne sme da Vam popusti ni na trenutak. Oprobavanje dozvoljenih i nedozvoljenih radnji i roditeljskog strpljenja osnovna je disciplina koju dete ponavlja u nedogled.
„Krenuću prema utičnici samo da vidim da li će tata da reguje.“
„Došunjaću se do šporeta da vidim šta se peče.“
„Samo ću malo da povučem ovu cev na veš mašini da vidim šta će se dogoditi. VAU! Baš je super kada voda svuda pršti!“
Ukoliko Vam razbacivanje stvari iz ormara do koga je beba dopuzala ne smeta sasvim je u redu da ne reagujete i pustite dete da se zabavlja. Ako Vam ne predstavlja problem da beba menja programe na televizoru, slobodno je pustite. Sve što ne može povrediti bebu, a pri tom Vam ne smeta da naknadno sklonite za njom, dozvolite da dira i da se igra.
Moja beba je uporna u otvaranju fioka i skidanju krpa koje vise na kuhinjskom delu. Skidanje krpe mi ne predstavlja smetnju, ali otvaranje fioka smatram opasnim (prstići, fioka, zatvori prstiće, BUUUU! MA-MA!). Sreća pa smo suprug i ja pri kupovini fiokara kupili onaj kojem se zaključavaju fioke, što i Vama preporučujem, pa imamo manje problema (ponekad zaboravimo da ga zaključamo). Nemojte misliti da smo ovim rešili sve probleme. Naša beba je već videla da mama i tata okrenu neki ključić, pa se onda ne može igrati sa fiokama i, naravno, pokušava i sama da ga otključa. Verujem da smo bez problema još neko vreme dok ne bude imala dovoljno snage i veštine da okrene ključ, a do tada smo ona i mi bezbedni.
Cveće je još jedna ozbiljna tema ukoliko ste ljubitelj prirode ili ukoliko je cvet otrovan. Proverite da li su cveću koje imate listovi ili neki drugi delovi otrovni i procenite sami šta ćete uraditi sa njim. Uvek postoji mogućnost da ga stavite na hodnik (da ga slučani prolaznik koji nema malo dete odnese), poklonite (takodje, nekom ko nema malo dete), sklonite na terasu koja je izolovana od ostatka stana/kuće ili podignete na mesto koje je nedostižno Vašem malcu. Za koju god opciju da se odlučite proverite da li je bezbedna za bebu i Vas (da Vam slučano ne padne sa nestabilnog ormara na glavu). Sa ovom zamkom je najvažnije da budete istrajni i ne dozvolite detetu da dira cveće opasno po njega (kaktussssssss) ili ono koje želite da Vam preživi još nekoliko godina.