Igra je dečji posao

Muzika - Igre do trećeg meseca bebinog života
2010/01/13,13:47

Muzika ima izuzetan značaj za bebaće od rodjenja. Pesma i muzika pomažu deci, naročito novorodjenčadima, da se opuste i uteše kada su uznemireni. Danas veoma popularni modni detalj za svaki krevetić, igračkica koja se vrti i svira, ima i edukativnu funkciju. Bebe se od prvih dana upoznaju sa izuzetno prijatnim zvucima koji izlaze iz šarenih igračkica koje kruže iznad njihovih glavica. Koncentrišući se na slatke medice, zekice, svemirce koji se kreću u začaranom krugu, bebaći upijaju i nežne zvuke koji ih prate. Umirujuće dejstvo koje proizvodi treperava muzika iz vrtuljka može poslužiti kao uspavanka vašem čedu. Ukoliko imate bebaća koji se „bori sa snom“ tj. ne želi da spava, možete pokušati da ga uspavate na ovaj način.
Moderni vrtuljci imaju i malena ogledalca koja daju odraz bebaćevog „brata blizanca“ (kako je lepo imati društvo!) i podstiču razvoj kako čula vida tako i čula sluha,a ukoliko je postavljen dovoljno nisko da ga beba može dohvatiti, i čula dodira.     
Začeci igranja uz muziku pomažu deci da razviju pojam o sopstvenom telu, prihvate kulturu slušanja i da uživaju u muzici. Bebi možete ponuditi zvuk bubnjeva, zvona, jednostavne pesmice snimljene na CD-u ili samostalno napraviti improvizovane instrumente od plastičnih boca ispunjenih pirinčem ili nekim semenkama (kada pravite igračke za decu obavezno vodite računa da su flaše dobro zatvorene, delovi dobro zalepljeni ili prišiveni). Zvečke možete napraviti na nekoliko načina npr. od plastične flaše ispunjene zrnima pirinča, od plastičnih kutija ispunjenih zrnima pasulja ili prozirnih boca ispunjenih sa vodom i malo deterdženta (kakve blistave balončiće može da napravi beba stara samo dva meseca!). Kreativan momenat upotpunite pozivanjem vaše bebe na ples. Jedan korak levo, jedan desno, u krug, pa jedan poljubac u levi obrazić, a zatim u desni (da se ne naljuti Laughing) Intimni momenat nastao u spontanom izrazu ljubavi roditelja i deteta nemojte propustiti ni po koju cenu.

Tepanje - Igre do trećeg meseca bebinog života
2010/01/12,18:03
Šta je sa tepanjem? Da li vam smeta kada tetke, bake i deke (koji izgledaju poprilično smešno) tepaju vašem bebaću? Svo to ukanje, gukanje, ćijukanje i ko zna šta sve ne ponekad mi ide na nerv (onaj koji reaguje na nespretna tepanja), ali kada sama to izvodim osećam se izuzetno prijatno.
Tepanje mojoj bebani meni je najveće uživanje. Mala moja mišana, miškica, mifica, lekica, lepotuškica,cici-mici,bebuškica i životić moj. U zavisnosti od situacije smišljam i izmišljam, pa ću da nadenem još koje novo  ime za moju malu lutkicu.
Da li ste primetili da većina roditelja zvuči slično kada tepa svom čedu?  Kada obratite pažnju na strane filmove i likove majki koje tepaju svojoj deci, verovatno ćete primetiti da majke iz različitih filmova zvuče slično. Sa neopisivom nežnošću gledaju svoju bebu i nežno mu se obraćaju zvonkim glasom. Majke sa našeg podneblja bi rekle: „ Lepoticeee maminaaa! Kako si mi daaaaanas lepicaaaa! Mišićuuu moj maviii! Ta si to radila? Lepooootoooo mojaaaa, životićuuuu mojjjj!“ A da li je tepanje štetno za vašu bebu? Ukoliko ga koristite u umerenim količinama, nije. Dajte sebi oduška i uživajte dok su mali (naravno, ukoliko  to volite)! Nećete skoro (bar do rodjenja sledećeg, vašeg ili komšijinog deteta) imati prilike da pričaaaaaate kaoooo daaaaa peeeevateee ?.
Naravno, pored tepanja obavezno i pričajte detetu jer oni uče oponašanjem i kopiranjem vas. Sigurna sam da ne biste želeli da vam dete progovori rečenicu: „ Idi me maaamiceee! Mišica je dobja bebica i igja se“, i da u školici priča na taj način.

Glasovi i govor - Igre do trećeg meseca bebinog života
2010/01/08,17:12
Iz buke koja je okružuje beba prvo izdvaja glas majke, pa i oca, kao poznat, stoga predlažem da što češće razgovarate sa bebom. Pričajte šta radite dok spremate ručak ili stan, na primer, „Mama pere posudje, pa će sad da uzme šerpicu i da Leni spremi mleko.“ Koliko god da vam se tema i priča koju pričate činila besmislena, nemojte odustati. Budite sigurni da je deci bitno samo da čuju glas (bar u početku), a ne i smislenost vaše priče. Priču „ Bila  jedna grana i na grani klupa i na klupi četka. Hoćeš da ti pričam ispočetka?“ možete ponavljati u nedogled (ja jesam:)).
Poznata vam je činjenica da bebe od rodjenja komuniciraju plačem koji ima smisao rečenica: žedna sam, upiškila sam se, gladna sam, hoću u šetnju i slično. Kada udju u drugi mesec bebe otkrivaju nešto fantastično, svoj glas. Ponosna na novootkrivenu veštinu beba počinje da vam uzvraća pričom, odnosno, vokalizovanjem, pa kasnije gukanjem i brbljanjem. Da biste podstakli komunikacijske sposobnosti vaše bebe obavezno pohvalite njen trud, na primer: “To je baš super priča što si mi ispričala/o.“ Razgovor je igra za koju vam nisu potrebne igračke. Dovoljni ste vi i beba spremna za igru ili razgovor.
Ukombinujte i neke pesmice u igre ovog tipa, na primer vašim kažiprsom i srednjim prstom koračajte po bebinom telu od prstića na nozi do vrata uz pesmicu:
„Milila bubica, tražila rupicu,
nije našla rupicu, već je našla kućicu.“
Na poslednju reč („kućicu“) blago zagolicajte bebu po vratu i budite sigurni da će uživati.
Zanimljivost bebi predstavljaju boja i visina glasa, pa je zato preporučljivo da beba upozna različite boje glasova drugih ljudi, kao i da joj se obraćate različitom visinom glasa. Kako to uraditi? Pričajte svom bebaću izuzetno visokim tonom neku priču, a zatim istu priču ponovite dubljim glasom. Nadalje se možete igrati pričanjem iste priče srećnih tonom, smešnim, šapatom i  slično. Videćete da će vaš bebać uživati u ovim promenama.
Veština slušanja se može vežbati i izgovaranjem bebinog imena. Pomerajte glavu levo-desno i istovremeno izgovarajte bebino ime. Glavu možete pomerati levo-desno i ime izgovarati šapatom, glasno, smešnim glasom. Videćete da će beba uskoro početi pogledom da prati vašu glavu u pravcima u kojima se pomera i da će se koncentrisati na vas i na to što izgovarate.
Prema istraživanjima bebe i mala deca su sundjeri za upijanje reči iz stranih jezika, pa čak i kada vežbaju prve reči često izgovaraju glasove iz drugih jezika (na primer, većini nam manje razumljivog, kineskog). Poigrajte se i izgovaranjem jedne reči, na primer, „dobar dan“, na desetak različitih jezika. Možda vaša beba neće propričati svih deset jezika, ali će stvoriti podlogu za prijemčivost stranih jezika i izuzetno će se dobro zabaviti slušajući vas. Verujem, takodje, da ćete se i vi zabavljati mlatarajući jezikom u pokušaju da izgovorite „dobar dan“ na arapskom i zato uživajte!

Sve što čujem - Igre do trećeg meseca bebinog života
2010/01/04,10:25
Novorodjenče je veoma zainteresovano za glasove i zvuke iz svoje okoline. Ako poželite da poisključujete sve kućne aparate, da zamolite sve komšije i šire okruženje za tišini kada vaše čedo spava  u toku dana i tokom noći, prvo zastanite. Razmislite da li će vam dete kada odraste biti zahvalno što jedino u apsolutnoj tišini može da zaspi i što se budi na svaki šum nastao na bulevaru u susednom gradu.
Bebama nije neophodna tišina da bi zaspale i spavale mirno. Zvuci iz prostorije čine vašu bebu sigurnom kada se probudi i shvati da je u poznatom okruženju. Takodje, bebe su oduševljene raznolikošću zvukova oko sebe i žele da ih sve čuju, pa i da otkriju  nove. Izvedite dete u prirodu kako bi čulo što više zvukova, ukoliko vam vreme dozvoljava, ili prosto pustite zvuke prirode na CD-u. U prodaji možete pronaći zvukove iz kišne šume (koji mene oduševljavaju), talase mora, pesmu delfina, ptica ili cvrčaka.
Najpoželjnije bi bilo da što više vremena provodite sa bebom u prirodi kako bi „uživo“ upila zvuke. Sedite sa bebaćem ispod drveta i dozvolite mu da posmatra lišće i sluša šuštanje, škripanje, hujanje. Opisujte mu zvuke koje čuje, kao „ššššššš“, „fijuče vetrić“, „kre-ke“, „bzz,bzzz“ ili slično. Ukoliko želite da se kreativno iskažete možete na granu drveta zakačiti zvončice, lančice ili neke slične zveckave ukrase. Zakačeni predmeti bi trebalo da proizvode blage zvuke koji će umiriti bebu i činiti je zadovoljnom. Tako će vaša beba čuti različite zvuke i uočiti da je slušanje zanimljivo.

Zaigrajte igricu koja će vam biti od koristi pri laičkom proveravanju sluha vaše bebe. Spustite bebaća na krevet i zvečku lagano zatresite sa njegove leve strane (30-ak centimetara od bebinog uha). Prvo zveckajte lagano, pa sve jače. Primetićete kako će se vaš bebać okrenuti prema izvoru zvuka i potražiti ga. Za nagradu bebaću dajte veliki poljubac i zagrljaj. Ukoliko i pored upornih pokušaja ne primetite reakcije na svojoj bebi obavezno posetite pedijatra.
 

Pokreti bebinog tela - Igre do trećeg meseca bebinog života
2009/12/30,16:23
Izležavanje vašeg bebaća ubrzo će biti zamenjeno zainteresovanošću za sopstveno telo. Posmatrajte kako se vaša beba igra prstima na rukama i kako ih proučava. Kada primetite da otvara šaku i skuplja prste možete joj dati igračku, najbolje laganu zvečku kojom ne može da se povredi, da pokuša da je stegne. Podržite svaki njen pokušaj i bodrite je da proba ponovo. Uspeh u hvatanju zvečke ili nekog drugog predmeta obavezno nagradite aplauzom, smeškom i rečima pohvale.
Ne manje važno jeste širenje bebinih prstića. Pravilan bebin razvoj praćen je i širenjem prstića što je potrebno ohrabrivati. Stavite bebaćevu ručicu na vaš obraz i pravite se da vas mazi. Na isti način možete bebi dati igračku, na primer loptu i prelaziti bebinim raširenim prstima preko nje. Ukoliko beba sama širi prstiće, pohvalite je i pomozite joj da ih širi još više i češće.
Kontrola pokreta koja još nije razvijena može biti potpomognuta igranjem. Uzmite bebim prstić i praveći se da je on pčelica zujite oko bebe (tako da ga ona vidi), a zatim sletite na bebin stomačić. Sledeći „slet“ može da bude na vaš obraz ili neko drugo mesto na telu. Ponavljajte sletanje koliko god da prija bebi i vama.

Pored ruku beba će ubrzo početi da podiže i glavu što je izuzetno važno za samostalno uspravno držanje tela. Pored vežbica koje preporučuju pedijatri možete i sami izmisliti neke igrice. Predlog koji vam dajem sastoji se u tome da legnete na ledja i stavite voljenu bebu na stomak. Beba će najverovatnije u prvim trenucima mirno ležati na vašim grudima, pa joj je, stoga, potrebno malo podsticaja. Nežno dozivajte vašu bebu kako bi pomerila glavu i na trenutak je podigla. Svaki pokušaj nagradite poljupcem i rečima podrške. Varijacija ove igre može se igrati sa šarenim predmetom stavljenim ispred bebe koja leži na stomaku. Potrudite se pronadjete igračku što jačih boja i lupkanjem ili zveckanjem privucite bebinu pažnju. Ne gubite nadu ukoliko vaša beba odbija da podigne glavu, jer, sigurna sam, postoji neki razlog koji nam nije uvek poznat. Budite strpljivi, pa će vas beba  nagraditi igranjem i osmehom.

Pomozite bebaću da razvije i svoje noge tako što ćete ga podstaći da šutira. Bebe obično mlataraju nogicama nesvesni u kom pravcu, a vi možete pomoći da se taj proces usmeri. Dok je beba u ležećem položaju na ledjima stavite zanimljivu igračku iznad njegovih nogu i dozvolite mu da je šutne. Kada beba primeti zaintresovaće je pomeranje igračke, a polako će početi da shvata ko je uzrok tome. Vodite računa da igračke budu meke, najbolje plišane u obliku životinjica, kako ne bi povredile bebu. Jači efekat će se postiči ukoliko igračka zvecka, pišti ili proizvodi neki zanimljiv zvuk pri udaru.

Čulo dodira - Igre do trećeg meseca bebinog života
2009/12/27,16:49

Sa čim se još možete igrati sa vašim bebcem? Pronadjite različite materijale (npr. svila, pamuk, čipka...), jedan po jedan uzmete i prelazite lagano preko bebine jedne ruke, zatim druge, pa isto uradite i po nožicama. Pratite reakcije svog deteta i uživajte u njima. Ukoliko vam se učini da je beba nezadovoljna i da joj ne prija neki materijal (da se stresa, plače) nemojte ga više koristiti za igru. Da bi igra bila zabavnija možete uzeti rukavicu, na njene vrhove zašiti različite materijale, pa bebi dati da se igra sa vašim prstima dok na ruci imate napravljenu rukavicu. Dozvolite joj da gleda, dira, vuče i obavezno vodite računa da su materijali dobro zašiveni i da ne mogu povrediti dete. Na našem tržištu postoje igračke koje imaju isti cilj kao i navedene igre. Takve igračke se mogu pronaći u obliku kocke na kojoj je svaka strana napravljena od različitih materijala zanimljivih boja, u obliku lutke za lutkarsko pozorište, u obliku krpenih lutkica i slično. Sve one imaju ciljeve da sa bebom ostvare fizički kontakt, da podstaknu razvoj motorike (stavljajući tkanine na dlan beba skuplja šaku, a stavljajući na nadlanicu širi prstiće), da stiče iskustvo upoznajući se sa različitim materijalima.
Ukoliko je vreme lepo možete izvesti bebu u park i približiti je travi. Kada beba primeti tj. vidi travu dozvolite joj da je oseti i čulom dodira. Možete ubrati par travčica pa njima preći preko bebine ruke ili joj dozvoliti da sama spusti ruku i pokuša da je uhvati. Ovo iskustvo će biti uzbudljivo za vašeg mališana i verovatno će pokazati zadovoljstvo osmehom.

Nežnosti sa malim bićem - Igre do trećeg meseca bebinog života
2009/12/24,18:33
Maženje vašoj bebi treba da bude jedna od prvih igara. Neki roditelji veoma spontano ispoljavaju svoje emocije trudeći se da unesu što više raznolikosti i kreativnosti u načinu izražavanja, dok su drugi potpuno neiskusni.
S obzirom da je čulo dodira jedan od izvora bebinog saznanja, predlažemo da ga iskoristite na najbolji način. Mazite svom detetu ruku od ramena do prstića, govorite „Moja Lena (navedite, naravno, bebino ime) ima najlepše ruke na celom svetu. Mama mazi Leninu ruku i ljubi prstiće“  i na kraju poljubite prstiće. Isto ponovite i sa nožicama, pa i sa stomačićem i glavom. Pri obraćanju svom detetu uvek koristite njegovo ime, a sebe zovite mama, odnosno, tata. Na taj način će beba izgradjivati pojmove o sebi i drugima, za početak najbližima, a kasnije i o širem okruženju.
Bebe, takodje, uživaju i u brojanju svojih prstića i pokazivanju istih. Pomazite bebu po nozi, pa joj onda prebrojte prstiće razbrajalicom “ovaj kaže hajde, hajde, ovaj kaže kuda, kuda...“. Budite sigurni da će beba uživati i u vašem dodiru i u glasu.
Da biste podstakli pozitivno raspoloženje vaše bebe pokušajte sledeću igricu. Pomazite bebine obraze tri puta i govorite: „Jedan, dva, tri, nasmej se Leno (kažete bebino ime) ti!“. Možda vam bebać neće iz prvog puta uputiti osmeh, ali budite uporni i vaš mali srećko će vam se sigurno osmehnuti.
Uspostavljanje fizičkog kontakta - Igre do trećeg meseca bebinog života
2009/12/11,16:41
 

Da li je moguće u prvim nedeljama bebinog života igrati se? Naravno da jeste ako igru shvatite na pravi način. Različite definicije igara daju nam mogućnost izbora najprikladnije. Igra se može posmatrati kao rekreativna aktivnost, takmičenje, zabava ili kao aktivnost u kojoj jedan ili više članova koji učestvuju u njoj uživaju. Igra je i učenje i zato igranje sa vašom decom ne treba da bude samo zabava, već jedan od najvažnijih puteva razvoja.

Vreme u kojem ćete pokrenuti igru je, takodje, od izuzetnog značaja. Organizovane i planski osmišljeno vreme za aktivnost nije najbolje rešenje, naročito u prvim mesecima bebinog života. Preporuka je da svako vreme koje odgovara vašem bebaću i vama bude pravo vreme za igru.

Bebe uživaju od rodjenja u dodiru i prisustvu osoba koje zadovoljavaju njene potrebe zato je neophodno da igra u prvim nedeljama bude što jednostavnija i da joj suština bude uspostavljanje fizičkog kontakta. Uzimanje u naručje, ljuljuškanje i tiho pevušenje će prijati i bebi i vama kao roditelju. Novorodjenče na osnovu vašeg dodira razvija osećaj sigurnosti i bezbrižnosti. “Roditelji će uvek biti prisutni kada je neophodno da zadovolje moje potrebe“, jedino je važno bebi u ovom periodu života. Vama kao roditeljima, s druge strane, neizmerno prija da mazite svoje čedo koje bezbrižno leškari u naručju, povremeno otvori oči i nasmeši se.

Vreme provedeno u uživanju je ono što obe strane (roditelj i dete) žele da doživljavaju što češće u toku dana. Ohrabrujuća vest za novopečene roditelje je da će se periodi za igru produžavati kako se budu ustalile detetove navike za zadovoljavanjem osnovnih potreba. Ukoliko želite da ubrzate taj proces možete da napravite raspored dnevnih aktivnosti kojeg ćete se pridržavati u toku dana. U satnicu unesete vreme za hranjenje (svaka 3 do 4 sata), prepovijanje i približno trajanje spavanja u toku dana. Naravno, unesite i vreme potrebno za zadovoljavanje svojih osnovnih potreba ( higijena, ishrana, spavanje). Vreme koje vam preostane iskoristite za igru. Napravljenu satnicu shvatite kao smernicu, a ne kao strogo ograničen plan aktivnosti. Jednom broju roditelja će odgovarati ovakav način organizovanja dana sa bebom, dok će drugima biti draže da vreme sa svojim detetom provode u spontanom obavljanju aktivnosti. Za koji god način da se opredelite vodite računa da je vaša beba raspoložena za zabavu jer se i njen „glas“ računa.

Usmerite vaše dete da periode za igru koristi u toku dana, a ne u noćnim satima. Kako ćete to uraditi? Pored redovnih dnevnih aktivnosti detetu ponudite igru svaki put kada ne zadovoljavate osnovne potrebe. U jutarnjim časovima bebe su raspoloženije i odmornije za aktivnosti, nego pred kraj dana. Uveče i noću nemojte nuditi, niti podržavati igru, jer je to period namenjen isključivo za spavanje. Večernje aktivnosti svedite na ljuljuškanje i pevanje uspavanki, što bi vašoj bebi vremenom trebalo da bude znak pripreme za spavanje.
Igre za bebe od rodjenja do trećeg meseca
2009/12/08,22:15

Da li je moguće igrati se sa bebom od rodjenja? Kako se igrati? Šta je igra za bebu?

Većina roditelja poželi da se igra sa svojim novorodjenim detetom od dana kada ga­ donesu iz porodilišta. Razočarani stvarnim stanjem, koje se sastoji iz hranjenja, presvlačenja i spavanja, i umorni od napornog danonoćnog zadovoljavanja bebinim potreba roditelji nemaju snage da razmišljaju o igri.

Igra jeste zabava, ali samo jednim svojim delom. Drugim delom je važan deo života beba i dece kroz koji oni uče, rastu i razvijaju se. Igra je svakodnevni dečji posao, a roditelji su njihovi prvi i najvažniji saučesnici. Majka i otac najbolje poznaju svoje dete i prilikom igranja koriste bitan element razvoja, individualnost. Roditeji prilaze detetu kao jedinstvenoj osobi i nude mu igre koje najbolje odgovaraju njenim željama, potrebama i podstiču njegov pozitivan razvoj.

Igra je važan aspekt  razvoja zato što pomaže deci da:

    * upoznaju svet oko sebe;

    * se upoznaju sa različitim radnjama i poslovima svakodnevnog života;

    * rešavaju probleme;

    * steknu samopouzdanje;

    * razumeju osećanja svoja i tudja;

    * fizički se razviju;

    * i nauče da žive u zajednici sa drugim ljudima.

«Prethodni   1 2 3 4
 
Accessible and Valid XHTML 1.0 Strict and CSS Powered by LifeType and blog.co.yu