Moje telo - igre za decu od trećeg do šestog meseca 2
2010/05/18,21:44
Da li znate neku pesmicu koja bi Vam pomogla da dete zainteresujete za učenje delova svog tela? Ukoliko ne znate neku drugu predlažem Vam ovu:
Jedna pusa - dirni usta,
žuta,plava - tu je glava,
crni kos - tu je nos,
lete ptice - dirni lice.
Razvoj koordinacije oka i ruke zahteva odredjeno vreme, ali ako pažljivo posmatrate svoje dete shvatićete da pokušava da kontroliše pokrete. Igre sa rukama mogu pomoći detetu da vežba motorne sposobnosti.
- Igrajte sa detetom „Taši-taši“ aplaudirajući u ritmu pesmice čika Jove Zmaja:
„ Taši, taši tanana
I svilena marama
U marami šećera
Da nam (recite ime deteta) večera.“
Ili
„Taši moja pa moja,
Nosi dete šeboja,
Na šeboju šara,
To je bubamara.
Bubamara lepeta,
Ne boji se deteta,
Na ruku mu sleta,
Sa šeboja cveta.“
Ili
„Taši bela debela,
Sva su deca vesela,
Doneo im čika,
Iz šume lešnika,
Jela bi u Ljuba,
Ali nema zuba,
Zato joj je seka,
Priredila mleka.“
Imitiranje je jedan od načina na koji beba uči. Izraze na licu roditelja beba pamti i imitira pa imate mogućnosti da se igrate sa njima.
- Nasmešite se i beba će se nasmešiti, namrgodite se i beba će se namrgoditi, isplazite jezik, pomerajte jezik gore-dole, levo-desno i videćete da će i beba pokušati.
Moje telo - igre za decu od trećeg do šestog meseca
2010/05/15,11:04
U drugom trimestru beba počinje da shvata da ako želi nešto da dohvati mora da pomeri ruku, nogu ili da se okrene. Zaigravanje sopstvenim rukama ili nogama je omiljena aktivnost kojom bebe ispunjavaju dokolicu, pa zašto onda to ne bi radili što češće?
- Stavite bebu naspram sebe i dodirnite njen nos govoreći „Ovo je bebin nos“, zatim dodirnite njen obraz i recite „Ovo je bebin obraz“. Imenovanjem delova tela kod bebe postičete razvoj svesnosti o sopstvenom telu i razumevanja značenja reči. Pokazujte u početku jedan ili dva dela tela kako biste olakšali razumevanje reči i preradjivanje u bebinom umu. Poigrajte se imenujući i svoje delove tela npr. „Ovo je mamin nos“. Pitajte bebu „Gde je bebina glava?“, ali bar u početku, ne očekujte odgovor nego joj Vi pokažite „Ovo je bebina glava“.
Kupanje je za većinu beba vreme u kojem uživaju. Ako Vaša beba nije jedna od onih koje obožavaju kupanje pokušajte da stvorite zabavu sa vodom. Za početak budite sigurni da se beba oseća sigurna u kadici i da je voda prihvatljive temperature.
„Trljam, trljam sve se puši
Perem glavu, vrat i uši.“
- Bebe su u drugom trimestru svog životića delimično svesne delova svog tela. Kako to možete proveriti? Stavite bebi tetra pelenu (naravno, čistu :) ) na glavu i videćete da će je povući da bi mogla da vidi. Možete proveriti sa svojom bebom stavljajući joj na glavu pelenu i gledajte je kako pipanjem traži i skida je sa glave.
- Suprotno ovome, beba je u stanju i da navlači tetra pelenu na lice ukoliko joj je stavljena ispred. Bebino sakrivanje obavezno pretvorite u igru skrivalice i pitajte: „Gde je beba?“ Sačekajte da bude malo sakrivena i da sama povuče pelenu sa glave tj. da se otkrije, a Vi se iznenadite. „Aaaaaaaaa!“
- Sakupite kolekciju šešira i kapa koje imate u kući, pozajmite od baba, deda i tetaka ili kupite kartonske ili plastične kapice za proslave rodjendana. U ovoj igri i ovom periodu razvoja nije preporučljivo koristiti maske jer mogu uplašiti decu. Igru započnite tako što ćete sesti naspram deteta, staviti kapu na svoju glavu, napraviti smešan izraz lica i reći:“Pogledaj mamu!“ Nagnite se bliže detetu tako da može da skine kapu sa Vaše glave i da pokuša da je stavi na svoju. Stavljajte i skidajte jednu kapu nekoliko puta, a zatim predjite na drugu i tako sve dok Vam ne ponestane izvora zabave.
Oko mene svašta nešto 2 - igre za bebe od trećeg do šestog meseca
2010/05/01,22:20
Najverovatnije se većina roditelja seća reči pesmice čika Jove Zmaja „Djiha-djiha“ i osmeha koji izaziva kod dece. Prekrstite noge i svoju bebu stavite na koleno držeći je ispod pazuha. Lagano zanjišite nogom gore-dole i uživajte u pevanju i djihanju.
Deca vole da se igraju skrivalice počev od ovog periodu pa zato zaigrajte igru „Gde je mama/tata?“
- Prekrijte lice mekanom tkaninom ili gazom i pitajte dete "Gde je mama?". Nemojte se sami otkriti, nego pričekajte da to učini dete. Kad posegne za tkaninom, recite: "Ovde je mama." Kad pronađe Vas, a Vi ste neko koga poznaje i voli, dete se iznenadi svaki, ali baš svaki put i nemojte se čuditi ako stalno bude zahtevalo ovu igru. Faktor iznenađenja pojačaće i smešni izraz lica koji ćete napraviti kad Vas dete otkrije.
Što ova igra podstiče? Dete postepeno uči da će njegovo ponašanje dovesti do odredjene reakcije drugih osoba, na primer ako zaplače, uzećete ga u naručje. Uči, takodje, da pomeranjem tkanine može kontrolisati ono što vidi. Sa ovom igrom trebalo bi započeti kad dete može samo da pomeri tkaninu ispred sebe.
- Modifikovanje ove igre možete postići skrivanjem igračke. Pokažite detetu šarenu igračkicu i pravite se da igračka razgovara sa detetom da biste privukli pažnju. Dok dete gleda pokrijte igračku i pitajte:“Gde je igračka?“ Sačekajte nekoliko trenutaka, pa otkrijte igračku i oduševljeno recite:“Evo je!“ Igru možete ponavljati menjanjem igračka koje ćete sakrivati.
- Igra sa maramom je nešto što ste možda već spontano uradili kada Vam je ispala lagana tkanina, a dete se oduševljeno nasmejalo. Ukoliko niste, pokušajte sada. Bacite u vazduh veliku maramu i pustite je da pada. Pre nego što padne na pod bacite je opet visoko. Igra je zabavnija što je marama lakša i manja. Verovatno vam se čini kao dosadna i besmislena radnja, ali ako je probate igrati sa detetom videćete kako je zabavno i koliko oduševljenja izaziva kod mališana.
Oko mene svašta nešto 1 - igre za bebe od trećeg do šestog meseca
2010/04/26,22:38
Oko četvrtog meseca, kada počne da jede čvrstu hranu bebać će se zainteresovati za činijice, kašike, šerpice. Iskoristite bebinu znatiželju da je upoznate sa opremom iz kuhinje i načinom rukovanja sa njom.
Vaš mali pomagač će lupati kašikom o tanjir, tanjirom o šerpicu, šerpicom o sto ili nekim drugim redosledom. Vodite računa da se beba ne povredi posudjem dok „kuva“ i uvek budite prisutni u ovoj igri. Pored toga št možete biti instruktor kuvanja, tj. pokazivač kako se drži varjača, kako šerpa i kako se muti, budite i saigrač. Uzmite drugu činijicu za sebe i mutite jaja za kajganu koju ćete spremiti za večeru.
U ovom periodu bebe mogu raspoznavati likove i gestikulirati intinuitivno, a ponekad ih čak i imitirati.
Dajte šansu bebi da imitira Vaš izraz lica tako što ćete joj se primaći, dići i spustiti obrve nekoliko puta, nasmešiti se, pa namrgoditi, napraviti začudjen izraz lica, pa oduševljen. Izmedju svakog gestikuliranja zastanite i dajte bebi malo vremena da ponovi ono što ste uradili. Čak i ako ne može da Vas imitira još uvek, verujte da nije daleko od toga i da uči.
Upoznajte bebu sa suprotnosti u svetu objašnjavajući jednostavnim rečenicama sa jednom ili dve informacije. Iako svakog dana vidi da se nešto dogadja sa sijalicom beba nije u mogućnosti da sama shvati šta je u pitanju dok joj ne pokažete. Pričajte joj o svakodnevnim promenama oko nje i verujte da dok Vas gleda u umu obradjuje primljene informacije na svom nivou.
Uključite svetlo u sobi, pa ga ugasite i objašnjavajte:“Sad je svetlo-sad je mrak.“
Spustite bebu na krevet, pa je podignite na noge i kažite: „Sad ležiš-sad stojiš.“
Podignite je visoko, a zatim čučnite i objasnite: „Sad si visoko-sad si nisko.“
Kupanje završite objašnjavanjem: „Sad si mokra-sad su suva.“
Poredite radnje koje radite u svakodnevnom životu, poredite težine, visine, svetlinu i sve što Vam dodje na um. Pored toga što će joj biti zanimljivo, beba će se upoznati sa radnjama koje će učiti i sama da radi.
Fizičke aktivnosti od trećeg do šestog meseca bebinog života 3
2010/04/26,11:41
Razvoj krupne i sitne motorike karakterističan za ovaj period utiče na to da dete počinje da hvata predmete celom šakom i da ih prebacuje iz ruke u ruku. Manipulacija predmetima se nastavlja njihovim razgledanjem i, naravno, stavljanjem u usta. Faza oralnog ispitivanja sveta je tek u začetku i kao normalnu je neophodno da je prihvatite čak i ako Vam se to ne dopada.
Bebe još uvek uživaju u maženju i preporučljivo je da i dalje primenjujete kroz kombinaciju sa drugim igrama, na primer igrama kojima beba uči pojmove.
Mazite bebin prstić na ruci i recite: „Ovo je (recite bebino ima) prst“, a zatim pokažite svoj i recite „Ovo je mamin prst“ i dozvolite joj da ga uhvati. Beba će postepeno sticati pojam o sebi i drugima, a igrom ćete joj pomoći u tome.
Većina beba se u jednom periodu zainteresuje za svoje noge i stopala. Kada primetite taj period iskoristite da ga još više podstaknete na istraživanja u vezi sa svojim telom.
Obujete bebi šarene čarapice ili na bele zašijete dugmiće, zvončiće, trakice. Tako napravljene čarapice koristite isključivo za igru. Podignite bebinu nogu u visinu u kojoj može da je vidi (ne brinite da ćete joj slomiti nogu, bebe su izuzetno savitljive). Kada primeti svoje čarapice sa novim detaljima pustite je da se igra kako i koliko ona želi. S obzirom da sve stvari prvo završe u ustima povedite računa da su čarapice prvenstveno čiste, da nisu natopljene omekšivačem, da su delovi (igračkice, končići, vuna, dugmići i slično) dobro pričvršćeni i da postoji najmanja šansa da se otkinu.
Pored vežbica koje preporučuje pedijatar možete primenjivati igru za jačanje kičmenog stuba i vrata.
Lezite na krevet ili na neku ravnu površinu i stavite dete na vaš stomak.Podignite dete visoko iznad glave i recite:“Gde je moje dete?“ Dok spuštate dete govorite:“Evo mog deteta!“ Prema mišljenju stručnjaka, kod deteta se ovom igrom razvija osećaj za ravnotežu, gubi se strah od visine, a za decu do godinu dana ovo je izvrsna vežba kao priprema za puzanje. Dete će biti jako srećno i zadovoljno, imaće blizak kontakt sa Vama, a i Vi ćete uživati jer većina dece na spuštanje i uzvik “Evo mog deteta!“ veselo zaguguću, smeju se i uživaju.
Fizičke aktivnosti od trećeg do šestog meseca bebinog života 2
2010/04/25,22:42
Biće potrebno nekoliko meseci da Vaša beba postigne potpunu kontrolu nad pokretima svog tela, ali joj možete pomoći igrajući se kotrljanjem po maminom i tatinom velikom krevetu. Kotrljajući bebu podstičete na okretanje. Igru započnite tako što ćete jednu šarenu igračku stavite sa bebine leve, a drugu sa desne strane dok leži na ravnoj podlozi. Lagano otkotrljajte bebu na levu stranu i pokažite joj igračku tako da može da odreaguje na nju. Dozvolite joj da je uzme i poigra se sa njom koliko god da joj prija. Isto ponovite i na drugu stranu i primetićete oduševljenje koje ste izazvali kod svog deteta.
Zanimljiva disciplina u razvoju beba je kotrljanje po ćebetu. Stavite ćebe ili peškir na meku površinu (npr. krevet), položite bebu na njega i lagano podižite jednu stranu ćebeta kotrljajući bebu. Vodite računa da polako podižete ćebe da se beba ne bi suviše brzo okretala i povredila. Kada se beba prevrne na jednu stranu pokažite oduševljenje i zaplješćite rukama. Igru ponavljajte sve dok bebi ne dosadi.
Uskoro će beba početi i da sedi pa se možete igrati držeći je na krilu.
Ponudite bebi igračku ili zvečku i u trenutku kada prestane da joj drži pažnju zvecnite zvečkom i podignite je malo iznad bebine uzdignute ruke. Da bi dohvatila igračku potrebno je da se istegne. Kada je uhvati obavezno joj vratite igračku da se igra. Navedenu igru možete igrati koliko Vašem detetu prija.
Takodje, možete koristiti Baby gym spravu koja se sastoji iz ćebenceta na koji je nalepljen polukolut sa igračkama. Poluobruč sa igračkama stoji iznad detetovih ramena tako da ih može uhvatiti ukoliko se malo potrudi i protegne. Dete fantastično samovoljno vežba svoje mišiće, volju i želju da dohvati željenu igračku.
Fizičke aktivnosti od trećeg do šestog meseca bebinog života
2010/04/20,11:30
Vaše dete je sada sve aktivnije i želi da oproba granice svojih snaga prilikom pomeranja tela. Dozvolite mu da vežba pod Vašim nadzorom i u sigurnom okruženju okretanje sa ledja na stomak i obrnuto. Vodite računa o činjenici da su deca izuzetno aktivna i da razvijaju sposobnosti tolikom brzinom da često ne možete da ih propratite. Dete može da se otkotrlja sa kreveta u četvrtom mesecu (što sam iskusila na svojoj tj. koži svog deteta) i za to mu je potrebno nekoliko sekundi. Ukoliko se dogodi da se mali Kića dočeka na glavu prilikom pada sa kreveta ostanite pribrani i proverite da li ima vidljivih znakova povrede. Na bilo kakav znak povredjivanja zovite Hitnu pomoć ili pedijatra. Iskustvo govori da se najčešće ispostavi da detetu nije ništa (jer je mnogo otpornije nego što mislimo), ali ukoliko želite da budete sigurni da je sve uredu potražite pomoć.
Ne dozvolite da viškom opreza (npr. stalnim držanjem u naručju) sputavate fizički razvoj jer je neophodno da je dete aktivno. Podstičite fizičke radnje i pri tom pazite, u razumnoj meri, na pokrete Vašeg ljubimca.
Beba ima potrebu da oprobava funkcije svog tela i zato pomera glavu, ruke, noge, trup. Položaj ležanja na ledjima više ne pruža dovoljno širok vidokrug, pa mali sportista želi da promeni perspektivu. Podstičite ga zato da se okreće.
- Dok leži na ledjima bebaću pokažite šarenu igračkicu. Kada ste sigurni da je primetio igračku pomerajte na desnu stranu, a zatim i na levu. Bebać će se truditi da igračku uhvati rukama. Prvi pokušaji pomeranja tela će, najverovatnije, biti nespretni i biće mu potrebna vaša pomoć. Kada se bebać delimično pomeri na stranu lagano mu pomozite da se skroz okrene. Primeti ćete da će isprva neprecizne i ne baš uspešne pokrete zameniti spretno okretanje i hvatanje željenog predmeta. Posle prvog uspeha imaćete jednog nezaustavljivog sportistu koji teži da obori bebeće rekorde u brzom okretanju.
Igre za bebe od trećeg do šestog meseca
2010/04/18,14:49
Prvi dani bebinog života i neprospavane noći su polako za Vama, a aktivnosti kao što su presvlačenje pelena, hranjenje i spavanja, sada su rutinski poslovi. Verovatno uvidjate da beba sve duže ostaje budna, da je sve aktivnija i želi da se zabavlja. Ovo je pravo vreme za igru. Koristite ove periode da se još bolje upoznate sa svojom bebom: pričajte joj, pokazujte razne predmete, obidjite kuću pokazujući joj slike ili fotografije na zidovima. Ukoliko sve to radite, a beba izgleda nezainteresovano, kao da Vas i ne primećuje, nemojte insistirati na igri. Možda je samo pospana ili joj trenutno prija da vreme provede u mirnijim aktivnostima.
U prvom trimestru bebinog života najvažniji (pored zadovoljavanja potreba za hranom, vodom i snom) je bio telesni kontakt. Ništa manji značaj nema ostvarivanje fizičke bliskosti sa bebom u ovom periodu. Bebe vole da ostvare telesni kontakt sa roditeljima, jer im to daje osećaj sigurnosti, zaštićenosti i ljubavi. Igra je za njih vreme provedeno sa majkom ili ocem, slušanje njihovog glasa i smeha i dodirivanje lica.
Bebama je više nego interesantno da posmatraju okolinu. One su fascinirane kada čuju zvukove ili vide svetlucanje. Na taj način uče kako funkcioniše svet oko njih i istovremeno se zabavljaju. Ako je njihova soba šarena, puna detalja ili ako im pokazujete različite stvari koje se nalaze u okruženju, bebe su zadovoljne. Medjutim, sa insistiranjem na detaljima moguće je preterati, jer previše pojedinosti može da ih optereti i unervozi. Sve što dožive u toku dana bebe moraju da prerade u svom umu, pa bi umerenost bila najbolje rešenje.
Potrebno je da budete svesni da ne treba previše planirati i pružati detetu previše aktivnosti. Bebe vole da ponavljaju jednostavne radnje i razvijaju svoje sposobnosti, na primer kada pokušavaju da uhvate majčine prste vežbaju svoju koordinaciju, kada gledaju i dodiruju svoje ruke upoznaju se sa svojim telom i izuzetno su zainteresovane za te radnje.
Za bebu su svakodnevne aktivnosti igra. Kada Vas beba za vreme kupanja uhvati za ruku ili za vreme presvlačenja uzima pelenu, ona se u stvari igra. Dajte detetu podršku tako što ćete početi da pevate ili da joj pomerate ruke gore-dole pretvarajući slučajne ili namerne pokrete u zabavu. Deca se spontano igraju i nije im neophodan nikakav program ili kurs. Prisustvo roditelja, kao osobe koja pružaja osećaj sigurnosti, priča, pevanje, fizički kontakt i raznovrsne mogućnosti upoznavanja sveta dovoljan su uslov da beba bude zadovoljna.
Sa četiri meseca bebe interesuje sve što proizvodi zvuke. Tada su sve zvečke, knjige koje pište i mali instrumenti najinteresantnija sredstva za zabavu. Šuštavi ukrasni papir je najjeftiniji i najzanimljiviji poklon koji možete dati detetu u ovom periodu razvoja. Iskoristite zainteresovanost deteta za plastičnu flašu, činijicu, igranje sa tetra pelenom i sopstvenim telom kao finansijski najnezahtevniji period detinjstva. Kreativnost, mašta i beba usmeriće Vas na izbor igračaka koje su dobre za ovo doba.
Zapamtite, svaka beba je nešto posebno!
Svaka beba je jedinstvena kako u pogledu psihičkog, tako i u pogledu fizičkog razvoja. Razvojni periodi predstavljeni u stručnoj literaturi samo su vodiči koji mogu navesti šta Vaša beba ima potencijal da dostigne ako ne odmah, onda uskoro. Igre predstavljenje u ovoj knjizi oslanjaju se na razvojne nivoe kroz koje će deca prolaziti svojim tempom i prema svojim interesovanjima. Najbolji savet roditeljima jeste da prate svoje dete jer će ono usmeravati sopstveni razvoja na pravi put.
Zamka za roditelje 5
2010/04/16,12:05
Kada Vaša beba krene da puzi, šeta u dubku/šetalici ili prohoda ulazite u sasvim novo razdoblje u kojem pažnja ne sme da Vam popusti ni na trenutak. Oprobavanje dozvoljenih i nedozvoljenih radnji i roditeljskog strpljenja osnovna je disciplina koju dete ponavlja u nedogled.
„Krenuću prema utičnici samo da vidim da li će tata da reguje.“
„Došunjaću se do šporeta da vidim šta se peče.“
„Samo ću malo da povučem ovu cev na veš mašini da vidim šta će se dogoditi. VAU! Baš je super kada voda svuda pršti!“
Ukoliko Vam razbacivanje stvari iz ormara do koga je beba dopuzala ne smeta sasvim je u redu da ne reagujete i pustite dete da se zabavlja. Ako Vam ne predstavlja problem da beba menja programe na televizoru, slobodno je pustite. Sve što ne može povrediti bebu, a pri tom Vam ne smeta da naknadno sklonite za njom, dozvolite da dira i da se igra.
Moja beba je uporna u otvaranju fioka i skidanju krpa koje vise na kuhinjskom delu. Skidanje krpe mi ne predstavlja smetnju, ali otvaranje fioka smatram opasnim (prstići, fioka, zatvori prstiće, BUUUU! MA-MA!). Sreća pa smo suprug i ja pri kupovini fiokara kupili onaj kojem se zaključavaju fioke, što i Vama preporučujem, pa imamo manje problema (ponekad zaboravimo da ga zaključamo). Nemojte misliti da smo ovim rešili sve probleme. Naša beba je već videla da mama i tata okrenu neki ključić, pa se onda ne može igrati sa fiokama i, naravno, pokušava i sama da ga otključa. Verujem da smo bez problema još neko vreme dok ne bude imala dovoljno snage i veštine da okrene ključ, a do tada smo ona i mi bezbedni.
Cveće je još jedna ozbiljna tema ukoliko ste ljubitelj prirode ili ukoliko je cvet otrovan. Proverite da li su cveću koje imate listovi ili neki drugi delovi otrovni i procenite sami šta ćete uraditi sa njim. Uvek postoji mogućnost da ga stavite na hodnik (da ga slučani prolaznik koji nema malo dete odnese), poklonite (takodje, nekom ko nema malo dete), sklonite na terasu koja je izolovana od ostatka stana/kuće ili podignete na mesto koje je nedostižno Vašem malcu. Za koju god opciju da se odlučite proverite da li je bezbedna za bebu i Vas (da Vam slučano ne padne sa nestabilnog ormara na glavu). Sa ovom zamkom je najvažnije da budete istrajni i ne dozvolite detetu da dira cveće opasno po njega (kaktussssssss) ili ono koje želite da Vam preživi još nekoliko godina.
Zamka za roditelje 4
2010/01/31,09:09
Zamka zvana majka će sve da uradi. Pakujete dva-tri ranca bebinih stvari, veliko pakovanje pelena, kolica, dandolinu i još par kesa nekih sitnica da biste otišli na vikend kod bake i deke. U torbama se obavezno nosi bebina garderoba (tri puta više nego što joj je potrebno, jer će zasigurno uprljati sve što joj ponesete), sve vrste flašica, dohrane, pribor za jelo (naravno, za bebu), dude-varalice, igračkice, pelene (više različitih vrsta:tetra,švedske,pampers), lekovi (svi koji vam trebaju ili koji vam, nedobog, mogu zatrebati), zdravstvena knjižica (za roditelje nije obavezna, al’ nek se nadje), sterilizator (jer bakina šerpa za iskuvavanje flašica nije dovoljno dobra) i još par sitnica kojih trenutno ne mogu da se setim. Glavni organizator i odgovorna za sve što se ponese viška i sve što se zaboravi je, naravno, majka. Sigurna sam da je većini majki ovo poznato. Očevima samo ostaje da izfizikališu stvari u kola i da voze (u čemu oni, naravno, uživaju). Ukoliko im stvari predstavite na ovaj način većina supružnika će, kao i moj, reči:“Pa, dobro, vozi onda ti!“ i misliti da je problem rešen (iako ni pre toga nisu videli da problem postoji). Drage majke, imate dve mogućnosti da rešite ovu situaciju: da sve spakujete same, kao i do sada, ili da se dogovorite sa svojim suprugom da on, ovaj put, spakuje bebine stvari. Ukoliko se odlučite za drugu mogućnost najverovatnije ćete pakovanje ponovo obaviti vi. Pitate se kako? Vaš suprug će oberučke prihvatiti da spakuje stvari, a kada uzme prvi ranac postaviće pitanja:
„Mila, da li beba koristi ovaj veći ili ovaj manji peškirić?“
„Da li nosimo samo one pelene, kako se zovu,šššššš.....da švedske ili i one druge?“
„Lekove? Ne, nisam spakovao. Šta će nam kad joj nije ništa?“
„Al’ ovde ima garderobe, šta će joj toliko?“
„Pižamicu? A gde stoji?“
Iz priloženog se vidi da pakovanje na posletku obavi majka bez obzira da li je fizički prisutna prilikom pakovanja ili ne.
Zamka za roditelje 3
2010/01/27,14:31
Veoma zanimljiva (bar onima koji nisu roditelji malih beba) zamka je da roditelji moraju biti multipraktikanti. Objašnjenje? Jednostavno, dok ljuljate bebu obavezno kuvajte, na primer, piletinu pohovanu u tomato slatko kiselom sosu sa ananasom i povrćem, dok je hranite ubacujte prljave tetra pelene u mašinu za pranje veša, a dok je uspavljujete, usisavajte (jer bebama prijaju monotoni zvuci kao što je zvuk usisivača, miksera, šuštanje na tv-u i slično). E pa, dragi moji multipraktikanti vladate li svim navedenim veštinama? Ovo je najveća zamka u koji roditelji upadaju pokušavajući da postignu da urade sve što su radili pre nego što se rodio mali andjelčić. Da vam guza ne bi uletela u tu zamku predlažem da ne pokušavate da savladate veštine multipraktikovanja. Naredjujem: Opustite se! Radite jednu stvar po jednu! Napravite listu prioriteta, na primer, nahraniti bebu i presvući je da vam bude na vrhu te liste, a negde iza njih i zadovoljavanje vlastitih potreba.
U nekim trenucima ćete, verovatno, i morati da uradite dve stvari istovremeno, ali se trudite da ne dovedete dete, a ni sebe, u opasnost. Hranite bebu i slušajte muzika, plešite sa bebom u naručju, mazite je dok je uspavljujete, šetajte i pričajte bebi. Na ovaj način budite multipraktikanti. Ostali načini će vas iscrpiti ili isfrustrirati (najverovatno, nećete uraditi posao koji ste osmislili do kraja). Naviknite se da vam kuća izgleda malo drugačije od kada vam se beba rodila (ukoliko nemate spremačicu). Suprug u neispeglanog košulji (sem ako mu majka ili tašta ispeglaju), neuglancano posudje, neočišćene cipele, a radijatori punu veša koji se suši. Većina prosečnih roditelja prolazi kroz slične faze u prvih par nedelja po rodjenju bebe, pa ni vi niste izuzetak. Imajte samo jednu stvar na umu: stići ćete da obrišete, ispeglate, izribate i kasnije, ali da budete sa svojoj bebom starom devet dana imate samo taj dan i uživajte u njemu. Uhvatite ovaj dan i ne upadajte u zamku multipraktikovanja!
Zamka za roditelje 2
2010/01/26,16:48
Zamka zvana neodoljivi osmeh. Molila bih vas da se prisetite situacije u kojoj vaš bebać plače bez konkretno vidljivog razloga, roni reku suza i zagrcne se od jecanja. U trenutku kada ga uzmete svo očajanje nestaje, a na njegovom licu se pojavljuje neodoljivi osmeh. U našoj maloj porodici ova scena se dogadjala kada bismo bebu stavili u kolica (jer iz nekog razloga kolica kao da su imala nevidljive iglice koje bockaju našu bebu). Zabrinuti prolaznici su se okretali za nama i , kao za sebe, a dovoljno glasno govorili :“Jadno dete! Kako samo plače? A pogledaj mu roditelje! C,c,c...“ ( od tog coktanja mi se dizala kosa na glavi) Suprug i ja samo se trudili da istrajemo u situaciji zvanoj „vozanje bebe u kolicima“, ali nismo uvek uspevali. Do našeg popuštanja bi dolazilo kada više ne bismo bili u situaciji da slušamo „zov u pomoć“ našeg deteta. Podizali bismo bebu u naručje i svaki put čuli uzdah olakšanja i videli ogroman osmeh na njenom licu. Plač bi, naravno, nestao u sekundi, a lice bi joj zasjalo od sreće. Zbog tog osmeha nam nije bilo teško da je nosimo ceo put koji smo planirali da je vozamo (a verujte taj put često nije bio kratak). Srećom, po nas roditelje, bebana se posle nekog vremena naviknula, pa čak i uživala u vozikanju, pa su osudjujuće priče prolaznika zamenili pogledi oduševljeni slatkoćom našeg čeda.
Zamke za roditelje 1
2010/01/24,18:35
Velika većina roditelja upadne u neku zamku svog deteta i nemojte se začuditi kada shvatite da ste jedan od njih. Manipulacija plačem je jedna od početničkih zamki beba. I sama sam često upadala u navedenu zamku i uzimala bebanu da je utešim. Moje propadanje se dešavalo toliko često da su mi se ramena kočila, mišići boleli i zglobovi škljocali. Nasedanje na manipulaciju moje bebane traje do trenutka kada shvatim da nije gladna, nije žedna, nije mokra i da je ne boli ništa. Verovatno će se većina vas zapitati kako sam sigurna da je ništa ne boli. Lepo! Prepoznajete li scenu u kojoj držite uspavanu bebu u naručju i taman kada krenete da je spuštate u krevetić ona otvori svoje krupne oke i počne neutešno da plače. Moj suprug (ili njegov dobar prijatelj, nebitno) je došao do izvanrednog otkrića u vezi sa opisanom situacijom:“Bebe imaju ugradjen žiroskop ( uredjaj za merenje i održavanje orijentacije;za detaljnija objašnjenja potražiti: http://en.wikipedia.org/wiki/Gyroscope ).„ U šestom mesecu životića moja bebana počne da se zaukava već kada se približim krevetiću. E to se, dragi roditelji, zove manipulacija ili zamka plačem!
Najveća zamka je rupa u koju upadamo kada se vratimo od mojih roditelja kod kojih obično provedemo nedelju dana. Maženju, paženju i udovoljavanju od strane bake i deke te nedelje, naravno, nema kraja. Borba nastaje kada se vratimo u naš topli dom koji naredna dva dana postaje uzavreo od plača različitih vrsta. Svojevoljno sam ih nazvala plač „uzmi me!“, plač „UZMI ME!“, plač „molim te, uzmi me!“, plač „uzmi me, biću dobra!“, plač „ma, samo me uzmi“. Uzimanjem na prvi bebin zov uplićete se u rupu bez dna, takodje svojevoljno nazvanu „uzeću te kada god da me zoveš“. Tako upleteni možete sebe zateći kako nosate bebu dok seckate krompir (što moja majka naziva veštinom koju je neophodno da i ja savladam), dok širite veš (jer, bože moj, sve se to može lako navežbati) i dok zadovoljavate svoje osnovne potrebe (za hranom, snom, održavanjem higijene). Da se ne biste
Igre svetlosti - Igre do trećeg meseca bebinog života
2010/01/17,13:12
Prirodna svetlost je jedna od besplatnih „igračaka“ koja oduševljava svaku bebu. Verovatno ste primetili da se beba koja se nalazi u zamračenoj prostoriji okreće prema izboru svetlosti (tračku uličnog svetla, farovima automobila...). Interesovanje ćete joj pojačati ako se poigrate pomeranjem svetlosti. U tu svrhu možete iskoristiti baterijsku lampu. Uključenu lampu, za početak, prekrijte maramom u boji kako biste prigušili svetlo. Kada uočite da je beba primetila svetlost lagano je pomerajte po plafonu, podu i zidu,a zatim možete osvetliti bebinu ruku i nogu. Igri svetlosti možete dodati pevanje i muziku po vašoj želji. Igračke napravljene sa istom svrhom možete pronaći i u prodaji. Uobičajene su lampe u obliku akvarijuma iz kojeg izlazi svetlost različitih boja koja privlači bebinu pažnju. Lampe napravljenje u različitim zanimljivim oblicima iako bude u nama neodoljivu želju da ih kupimo, nemaju podsticajnu funkciju.
Za razvoj koncentracije za praćenje predmeta možete, takodje, koristiti lutkicu upadljivih boja koja vam se nadje „pri ruci“. Beba će uživati u pokretima i polako će i sama pokušati da ih dohvati. Ukoliko vam se čini da dete ne želi da saradjuje, prihvatite njegovu želju i odložite igru za neku drugu priliku. Dete treba da uživa i zato toplo preporučujem da strpljivo sačekate momenat koji će biti pogodan za igru i da ga iskoristite na najbolji način.
Vidim svet - Igre do trećeg meseca bebinog života
2010/01/15,14:07
Nekoliko dana posle rodjenja beba može da razlikuje pojedine oblike oko sebe. Izcrtanim jednostavnim oblicima možete podstaći bebu da se koncentriše i polako shvati razliku medju njima. Uzmete jedan beli čvršći papir A4 formata i na njemu crnim flomasterom nacrtate trougao i obojite ga, na drugom papiru krug, na trećem kvadrat ili neke nepravilne oblike. Beba će fokusiranjem na crteže izoštravati sliku i vežbati čulo vida. Postarajte se da slike budu postavljene tako da ih beba ne može skinuti.
Igračkice koje vise iznad krevetića ili na kolicima pored estetske imaju i podsticajnu funkciju. Novopridošlica vaše porodice je oduševljena svetom oko sebe i vaš je zadatak da joj pomognete da ga shvati. Kupite joj šarene igračke koje će proučavati, pamtiti i sa kojima će se zabavljati. Kada se posle svakog spavanja vaša beba susretne sa istim okruženjem (igračkama koje joj vise iznad glave) osetiće se sigurnije jer joj poznato okruženje stavlja do znanja da je bezbedna.
Povedite bebu u razgledanje kuće/stana. Pažljivo joj, kao kupcu nekretnine, objasnite svaku stvar koju može da vidi. Posebno zastanite pored ogledala i objasnite joj koga vidi (npr. „Vidi ovu prelepu bebu koju drži mama! Kako beba ima lepe oči, usta, nosić.“). Takodje, zastanite pored fotografija ili slika na zidovima i ispričajte joj šta je predstavljeno na njima npr. „Pogledaj ovu fotografiju, na njoj su mama i tata kada su bili mali kao ti sada. Vidi kako ličiš na ________(nemojte reći na komšiju

)“.
Trenuci samoće nisu nešto što beba treba da iskusi na duži period. Da se ne bi osetila usamljeno možete joj zakačiti ogledalce u kome će se ogledati i praviti sebi društvo. Gledanjem u ogledalcetu beba će upoznavati svoje crte lica, mimiku i neće biti sama.