Zamka za roditelje 10
2010/06/26,11:54
U periodu kada bebe počnu da pužu i/ili hodaju mesto boravka postaje najopasnije mesto na svetu. Utičnice, oštre ivice, stolovi, ormari postaju potencijalno opasna mesta. Roditelji se trude da svedu na minimum sve što može da ozledi njihovo mezimče, ali nesreće se dogadjaju. Osoba koja je u trenutku nesreće (i sreće, naravno) čuvala dete odgovorna je za njega/nju. Povreda (i to naručito ona vidljiva) znak je da dete nije dobro sačuvano. Na žalost, deca su sklona čestim padovima, a odrasli samooptuživanju. „Mogao/la sam više da vodim računa. Što nisam gledao/la? Gde su mi misli odlutale baš tada?“ najčešće prolazi odraslim čuvarima kroz glavu. Odmah zatim prolazi:“Da li je sve u redu sa glavom? Da li će ostati trajne posledice? Vidi koliko krvi?“ i „JA SAM KRIV/A!“
Saberite se! Proverite da li je sa detetom sve u redu i reagujte racionalno. Sanirajte povrede sami ili odvedite dete kod lekara kako biste bili sigurni da je sve u redu. Samooptuživanje ne pomaže nikome (osim možda onima koji su malo krupnije gradje i na koje nerviranje deluje tako što „se jedu“ ?). Nije ni važno ko je kriv. Vodite računa da se ne ponovi nemar i posvetite se svom detetu. Shvatite: „Niste važni Vi, nego Vaše dete!“
Zamka za roditelje 9
2010/06/24,13:20
Dodje i taj dan da beba koja stalno plače i traži nešto što odrasli ne shvataju poraste u malo veću bebu koja se smeška i raspoložena je za igru i druženje. Tada na scenu bebinog života staju babe, dede, tetke, ujaci i ostala bliska rodbina koja želi da uživa sa njom. „Kako je slatka!“, „Vidi kako pokazuje prstom!“, „Sama tapše, luče malo!“ i slično. Igri nikad kraja!
Navedene nove uloge u bebinom životu, naravno, ne vode računa o važnoj činjenici: da beba ima odredjen raspored dana. Roditeljima kojima prija da beba ima odredjene aktivnosti u planirano vreme nije u interesu da se plan poremeti. Bliska rodbina, s druge strane, ne želi da protraći vreme provedeno sa bebom sa nebitne stvari, kao što su spavanje u odredjeno vreme ili šetnja. Konflikt je očigledan i poprilično, neizbežan. Kako ga rešiti? Zavadi, pa vladaj? Prećuti? Svadjaj se sa svima? Uradite kako mislite da je najbolje za Vaše dete. Ukoliko vodite računa o bebinom rasporedu, pridržavajte ga se i u drugačijem okruženju, ukoliko Vam je svejedno, prihvatite pravila kuće u kojoj se nalazite.
Roditeljima koji vode računa o rasporedu aktivnosti najteže je da istraju i izvedu svoja pravila do kraja, pogotovo ako beba nije saradljiva (na šta računaju babe i dede „Pa, vidiš da neće da spava. Daj da se igramo!“). Prilagodite bebu novonastaloj situaciji, ali se trudite da ne odstupate previše od rasporeda dana. Dozvolite igru, ali predupredite nervozu i nezadovoljstvo. Stavite jasno do znanja šta želite da beba radi u nekoliko narednih sati i šta očekujete od ostalih. Ne ustručavajte se da iznesete svoje mišljenje jer je u pitanju Vaše dete, a Vi kao roditelji najbolje znate šta je dobro za njega/nju.
Zamka za roditelje 8
2010/06/23,13:30
Postoje dve strane medalje kada dozvolite da Vam dete čuva Vaša sestra ili majka Vašeg supružnika: jedna je da ćete uspeti da sklonite nered u kući ili da se odmorite dok brigu o detetu prepustite nekom drugom i druga je da ćete pored brige o sredjivanju kuće brinuti i o tome kako Vam je dete čuvano i sačuvano. Ukoliko možete da okrenete prvu stranu medalje postoji velika šansa da ćete pospremiti sve ono što inače ne stižete kada ste sami sa bebom ili da ćete se naspavati, pročitati knjigu, „brčnuti se“ u kadi.
Pripadate onom tipu ljudi koji ne prestaje da brine? Na žalost, postoji šansa da ćete biti još umorniji čak i kada Vam neko pomaže. Ribate podove, a beba se buni zato što je tetka presvlači. Pokušavate da kuvate ručak dok Vaša beba izražava nezadovoljstvo što baka ne želi da se igra sa njom. Kuća se ori od vriske jer deka ne zna da nahrani dete, a Vi želite da ispeglate nagomilan veš.
Dobit bi trebalo da bude i za Vas i za Vaše dete. Razmislite da li Vam je takva pomoć potrebna i da li je želite. Organizujte posete, druženja i obavljanje kućnih poslova na način na koji je najprihvatljiviji za Vas i najbolji za dete. Odaberite da li želite pomoć ili društvo Vama bliskih osoba. Bićete na dobitku za koju god opciju da se opredelite.
Zamka za roditelje 7
2010/06/23,10:50
Period u kojem beba želi sama da se nahrani, očešlja, obriše, a još uvek nije u stanju to da uradi je veoma iscrpljujuć za roditelje ili čuvara deteta. Vi uzmete kašičicu, napunite je hranom i krenete prema ustima bebe. Posmatrajući Vašu aktivnost beba reši da preduzme akciju, da ščepa kašičicu i da je stavi u usta. Elem! Hrana ne stigne do bebinih usta, već na Vas i počne da se sliva po podu. Verujem da je ovo dobro poznat prizor većini roditelja. Šta uradite u takvoj situaciji? Ukoliko se nasmejete, beba će razumeti da uživate i verovatno će idući put sa još više oduševljenja zaigrati igru. Ukoliko, pak, rešite da ispoljite svoj bes, možete uplašiti bebu i izazvati otpor prema osamostaljivanju. Dobro promislite pre nego što odlučite kako ćete postupiti.
Predlažem da se naoružate strpljenjem i prihvatite želju Vaše bebe da se osamostali i odraste, pa makar to značilo i da budete malo musavi i umuljani hranom. I naravno,prijatno!
Zamka za roditelje 6
2010/06/21,13:22
Da li Vam se dogodilo da dete želi igračku koju je videlo na kolicima pored kojih ste upravo prošli i da kao znak te želje vrišti svom snagom koju ima u sebi (a, verujte, ima mnogo) i naginje se toliko da može da ispadne iz kolica i povredi se? Koliko Vam je poznat prizor deteta koje leži na sredini šetališta i besno lupa rukama i nogama ne bi li dobio nešto što baš mnogo želi? Koliko često su Vam se dogodile slične situacije? Kako ste reagovali? Kako ste se tada osećali?
Moram da priznam da mene uznemiravaju situacije kada na ulici vidim dete koje skače i besno udara majku koja ne želi da mu kupi sladoled, još više me uznemirava situacija u kojoj „jadna“ majka kupuje detetu sladoled da joj jedinac ne bi pravio skandal na ulici, a najviše sam uznemirena kada smo u tim situacijama moje dete, moj suprug i ja.
Primere zamke „da vam pokažem koliko sam besan“ pronašla sam bez mnogo truda. Dok sam držala svoje dete prilazi mi dečak, hvata me za ruku i traži, na dosta nerazumljivom bebećem jeziku, da idem sa njim. Objasnila sam mu da čuvam bebu koja ne može da bude sama i da ne mogu da idem sa njim. Na moje zaprepašćenje dečak me je pustio, bacio se na sred šetališta i legao. „Odmarao“ je tako dok ga njegov otac nije podigao i objasnio mi da dečak sada tako izražava svoj „bes“.
Dve stvari su sigurne, ispoljavanje dečjeg nezadovoljstva je normalna pojava kod dece i roditelji utiču na to koliko će ona da traje.
Stav roditelja je presudan u situacijama u kojima disciplinujete svoje dete. Ukoliko želite da dete razume da ste ozbiljni, onda se tako i postavite. Ukoliko želite da dete shvati da ne sme da dira šporet, budite dosledni svom stavu (ne dozvolite detetu da dodirne rernu ili runglu ni kada je hladna) i ne odustajte od njega. U prirodi je deteta da pokuša mnogo puta da prekrši ograničenja, a na roditeljima je da ne dozvole da se granice pomere.
Ispoljavanje nezadovoljstva je u većini slučajeva ne baš prijatna situacija i pitanje je kako izaći na kraj sa njom. Hrabro! Stisnite zube, izbrojte do deset (ili sto ukoliko je potrebno) i pregurajte detetov izliv besa bez posebnih reakcija. Neodobravanje detetovog ponašanja u vidu vikanja ili udaranja deteta, pored toga što je neprimereno, već i nema uticaja na detetovo ponašanje. Fizičko kažnjavanje odvlači pažnju deteta na bol, s jedne strane fizički, a sa druge na psihički (dete pomisli „mama i tata me više ne vole“). Disciplinovanje je potrebno da bude usmereno na detetovo ponašanje, prilagodjeno detetu i pozitivno usmereno. Npr. „Podignu kašiku. Donesi je mami.“
Kada se saberete, a dete prestane da privlači pažnju na sebe, sedite pored deteta i objasnite šta želite da ono uradi. Pozitivan kontekst u objašnjavanju Vaših želja ima više efekta nego negativan.
Ne pridavanje značaja ispoljavanju nezadovoljstva uz objašnjenje šta se od deteta očekuje dovodi do uspeha. Pokažite nežnost i ljubav prema detetu, ali odlučnost i istrajnost pri disciplinovanju kako bi Vas dete razumelo.
Beba želi mali odmor - igre za bebe od šestog do devetog meseca
2010/06/21,10:42
Vreme nakon buđenja mnogim je bebama prilika za razbudjivanje, protezanje u krevetiću, maženje ili bavljenje sopstvenim stopalima. Primetili ste da bebe mogu čitavu večnost hvatati prstiće na nogama, posmatrati ih i pažljivo proučavati.
Pojavljivanje odraslih kvari bebi odmor i vreme u kojem je sama sebi dovoljna. Bebama su tokom dana potrebne kraće pauze u kojima će one spavati ili se baviti same sobom. Pauze se mogu sastojati iz ležanja na pokrivaču i posmatranje sobe, slušanja nekog glasa, istraživanja tela. Tada su bebe neko vreme najzadovoljnije i nisu im potrebni dodatni podsticaji. Na Vama je kao odraslima da to ispoštujete.
Naučnici objašnjavaju da se bebe razvijaju čak i dok samo leže na radnoj površini. Naizgled nebitne aktivnosti kao što su pomeranje tela levo-desno, dizanje i spuštanje glave, skupljanje pesnice i širenje prstića, izuzetno pozitivno utiču na razvoj. Što češće imaju priliku da se neometano usredsrede na ove pokrete, utoliko će se bolje razvijati njihove motoričke sposobnosti.
Sve to ne znači da roditelji treba da ostave dete na miru pola dana. Bebama je potrebna blizina roditelja da bi se osećale sigurno i zaštićeno, pa je obaveza roditelja da budu prisutni kad detetu dosadi igra sa prstima.
Krećem se - igre za bebe od šestog do devetog meseca 4
2010/06/19,21:48
Oponašanje radnji kao što su pljeskanje rukama, stiskanje usana kao da šalje poljubac, mahanje („pa-pa") idealan su način učenja u ovom periodu. Zato je sada vreme da naučite dete ono što su majke i bake učile Vas:“Gde je pametna glavica?“ i onda pokažete.
- Otvorite bebinu šaku, prelazite svojim dlanom preko nje i pitajte:“Gde zeka pije mleka?“ Kada zapazite bebin upitni pogled odgovorite joj, stavljajući kažiprst desne ruke na dlan bebine leve ruke: „Tu, tu, tu.“
- Igrica koja sam naučila od svoje bake „šadlan-badlan“ ima za cilj razvoj koncentracije bebe, koordinacije oka i ruke i pamćenja radnje. Prstom desne ruke deteta prelazite preko levog dlana i govorite „šadlan-badlan, kolačić na dlan!“
Iako će beba i sama naučiti radnju ispuštanja predmeta i vežbati je skoro svakog trenutka u kojem je budna, igrajte se sa tom veštinom.
- Da biste se još igrali sa rukama potrebna Vam je mala loptica koja može stati u bebinu šaku i konzerva koja nema oštre ivice. Sedite sa bebom na pod i stavite konzervu ispred nje. Bebi stavite u ruku lopticu i postavite je iznad konzerve. Lagano joj otvorite šaku i pustite da loptica upadne u konzervu i proizvede zvuk. Ponovite ovu igru nekoliko puta i primetićete da će beba tražiti da sama pokuša ispuštanje.
Kao što uči da ubacuje igračke tako će naučiti i da ih izbacuje i uz mnogo strpljenja ( i bebinog i roditelja) proces ubacivanja i izbacivanja će se povezati i postati zabava.
- Napunite korpu za veš ili kutiju igračkama i stavite je na pod ispred bebe. Ohrabrujte bebu da uzima igračke i da ih posmatra. Kada beba izvadi igračku iz korpe, recite joj koja je to igračka. Posle procesa izbacivanja,na sreću roditelja, bebe uče ubacijavanje i pravljenje reda u svom okruženju. Budite strpljivi i budite sigurni da će doći trenutak kada se mali razbacivač postati Kralj/Kraljica urednosti.
Krećem se - igre za bebe od šestog do devetog meseca 3
2010/06/18,14:15
Igre s prstima i pevanjem uz pokrete pružaju savršene prilike za zabavu, a istovremeno pomažu deci da razviju razumevanje ritma, kako ritma govora, tako i ritma muzike. Igre s prstima i pevanjem uz pokrete mogu pomoći u proširivanju rečnika deteta. Učestvovanje u takvim igrama detetu daju priliku da se samostalno izražava i podstiče dete da reaguje putem korišćenja tela i govora. Ove aktivnosti ohrabruju decu da verbalno učestvuju u igri i pružaju priliku za opuštanje (daju opravdanu priliku za migoljenje i kretanje). Igranje prstima i pevanje uz pokrete takodje pomažu detetu da nauči da prati uputstva i povećava sposobnost pažnje, razvija moć slušanja i uči o nizu i redosledu, a takodje povećavaju spretnost ruku i kontrolu mišića.
Prvo stiže tata mrav, onda mama mravica, a za njima mravlja deca. „Trčite“ vrhovima prstiju nešto jačim pritiskom preko bebine ruke do vrata – to je tata mrav. Mama mrav pravi nežnije korake, a deca mravi golicaju (svim prstima prelazite preko bebinog tela) i trče svud po bebi.
Sklupčao se mali jež (rukicama „motajte“ jednu oko druge)
pa sad mirno spava (dlanove sklopite i stavite pod bebinu glavu)
Boc-boc iglicama (sa ispruženim kažiprstima bockajte prema napred)
ne diraj ga ručicama (pomerajte kažiprst levo-desno kao “ne-ne” pokret)
bode, bode jež (sa ispruženim kažiprstima bockajte prema napred)
biće suza (trljajte oči kao da brišete suze)
beeeeež.... ( ruke pomerajte kao da trčite)
- Svima poznata pesma „Kad si srećan“ je idealna za vežbanje pokreta tela, lupite dlanom o dlan, kolena potapšite, nogama o pod, prstima pucketajte. Delove koje beba još ne može da izvede najbolje bi bilo da roditelji pokažu.
- Glava, ramena, stamak, kolena
(dotakni svaki deo tela o kojem pevaš)
Glava, ramena, stomak, kolena,
Glava, ramena, stomak, kolena,
Oči, uši, usta medena.
Glava, ramena, stomak, kolena.
Navedena pesma je izvorno na engleskom jeziku, ali je možete iskoristiti i u ovom obliku. „Mali sitni pauk“ i „Ja sam mali čajnik“ možete pronaći na internetu i pevati je na stranom jeziku.
Krećem se - igre za bebe od šestog do devetog meseca 2
2010/06/09,16:58
Pridržavajući se za nekoga ili nešto beba ima mogućnosti da se iz sedećeg položaja podigne u stojeći. Ukoliko to još ne može, vežbajte sa detetom. Stavite dete da sedi i dozvolite mu da uhvati vaše palčeve. Povlačite mu ruke u vis i tako ga podstičete da samostalno stoji na nogama. Neke bebe već žele i da hodaju, a ukoliko je i Vaša medju njima nemojte se plašiti da će zbog toga imati krive noge ili bilo kakav fizički problem. Da beba nije spremna za to, ona to ne bi ni tražila.
- Aerobik nastavite stavljanjem bebe u ležeći položaj na ledjima. Držite je za tabane, lagano ih pomerajte do bebinom lica, zatim vratite i govorite: „Savij se, ispruži se!“
- Nežno skupite bebine noge na grudi, zatim ispružite i ponovite: „Savij se, ispruži se!“
- Ukrstite bebine ruke na grudima, pa ih raširite uz reči: „Savij se, ispruži se!“
- Uhvatite bebine šake, podignite je u sedeći položaj i lagano vratite u ležeći i ponovite: „Savij se, ispruži se!“
- Velika lopta za plažu je fantastično sredstvo za bebin aerobik. Stavite bebu potrbuške na loptu i lagano je kotrljajte tj. pomerajte napred-nazad, levo-desno i govorite joj u kom pravcu je njišete.
„Napred, nazad, jedan, dva,
Levo, desno, jedan, dva.“
- Nadvlačite se „konopcem“ sa svojim detetom tako što ćete joj dati jedan kraj dugačke čarape, a drugi držite Vi. Lagano povucite svoj kraj čarape, a zatim pustite da beba povuče čarapu prema sebi. Pravite se da je beba jača i da vuče i Vas i čarapu i uživajte.
Krećem se - igre za bebe od šestog do devetog meseca 1
2010/06/08,14:20
U ovom periodu je vreme za puzanje. Neke bebe počinju da puze već sa šest meseci, dok su druge sposobne za to tek u devetom mesecu, a neke bebe jednostavno preskoče ovu fazu i prohodaju. Najčešće bebe propuze izmedju sedam i po i devet meseci. Preporuka roditeljima je da stavljaju bebu što češće na pod kako bi vežbala kretanje.
- Podstaknite bebu da puže tako što ćete je staviti da leži na stomaku na čvrstoj površini koja se ne kliže. Ispred nje stavite interesantnu igračku i skrenite joj pažnju da je pogleda. Sedite iza bebe pridržavajući joj noge i praveći joj oslonac. Beba će se odgurnuti nogama i pomeriti se do igračke. Pohvalite je i nastavite igru do trenutka do kada to bebi prija.
- Ukoliko ste raspoloženi za igru na podu počnite da puzite oko deteta i proverite da li ono pristaje da puzi sa Vama. Pravite se da ste mačka i recite „Mjau, mjau“. Ukoliko više volite da imitirate pse recite „Av, av“.
- Ukoliko Vaša beba puzi, trkajte se sa njom tj. puzite pored nje kako bi joj pomogli da vežba i jača mišiće. Omiljenu igračku stavite ispred nje i započnite trku. Možete se igrati i vije i budite sigurni da će beba biti presrećna što se i Vi spuštate na sve četiri. Možete da izgradite tunel od kartonskih kutija i da ohrabrujete Vaše dete da prodje kroz njega. Pre toga mu, naravno, pokažite kako se to radi.
Bebeća igra i nered u kući
2010/05/29,14:47
Ukoliko je beba počela da puzi Vaša kuća je najverovatnije u totalnom neredu i takva će biti još nekoliko godina. Najbolje što možete jeste da se naviknete na to kako bi izbegli osećaj uznemirenosti i frustracije i da:
Ograničite nered: dopustite bebi da razbacuje igračke samo u svojoj sobi ili, ako nema odvojenu sobu, samo u jednoj prostoriji.
Postavite sigurnosne zaštite za fioke i ormare - ukoliko dete ne može da otvori ne može ni da pretura i pravi nered.
Ispraznite jednu fioku ili pregradu u ormaru i napunite je zabavnim stvarčicama (flašama, plastičnim čašama, kašikama i slično) i dozvolite da dete to slobodno vadi i vraća. S vremena na vreme menjajte sadržaj.
Učite bebu urednosti: svaki put kada završite sa igrom pokupite igračke i zamolite dete da Vam pomogne u tome. Možda je još mala da shvati, ali vremenom će sama pospremati za sobom.
Nemojte stalno kritikovati dete što pravi nered, jer to može biti kontraproduktivno. Dete ne pravi nered da bi Vas nerviralo već zbog toga što je je radoznalo.
Ukoliko sklanjate razbacane stvari tokom celog dana, bićete još nervozniji kada dete opet razbaca veš koji ste već treći put složili. Pravite red kada dete ode na spavanje.
Igre za bebe od šestog do devetog meseca 2
2010/05/28,10:55
Brzina svetlosti je i dalje jedinica mere kojom se iskazuju razvojne promene kod bebe. Ukoliko se do sada niste privikli da Vam se dani i sati vezuju za rast, razvoj, promene u svim aspektima života bebe, vreme je da to sada prihvatite. Izmedju šestog i devetog meseca možete očekivati da dete sedi samostalno, ali i da traži da ga što češće podižete na noge, pa i da pruži koji korak dok ga pridržavate. Pokretanjem tela beba Vam stavlja do znanja da je spremna da prihvati izazov i da se suoči sa svetom na višem nivou. Vaša uloga je da joj podpomognete da na što sigurniji način savlada prepreke kojima želi da se hrabro suprotstavi.
Krajem šestog meseca mnoge bebe pokušavaju da puze nestabilno se pomerajući napred-nazad, odgurujući se nogama ili vukući rukama. Puzanje nije obavezno i ne utiče na brzinu prohodavanja dece, te se, stoga, ne zabrinjavajte ukoliko mališan ne želi da podigne svoju guzu i četvoronoške se pomera jer postoji šansa da će Vas iznenaditi kada se jednoga dana sam uspravi uz krevet i došeta do stola.
Igre za bebe od šestog do devetog meseca 1
2010/05/25,11:17
Sada započinje uzbudljivo razdoblje kada je Vaše dete sve pokretljivije, brzo uči i razvija se. Sve je manja potreba za snom u toku dana kod većine dece, a sve više je vremena za igru. Mirno vozanje bebe u kolicima postepeno prestaje, a počinje da se razvija želja za ustajanjem i posmatranjem sveta iz druge perspektive. Fizička spremnost roditelja tada izlazi na videlo i potreba da oni koji nisu vežbali u teretani ili na aerobiku sada ubrzanim kursom dostignu i prestignu kondiciju najuigranijih sportista. Dragi roditelji, srećno Vam bilo razgibavanje, vežbanje i za kraj, istezanje u novom trimestru!
Pričam ti, pričaj mi - igre za decu od tri do šest meseci
2010/05/21,22:34
Gukanjem beba pokušava da uspostavi komunikaciju i ispriča svoju stranu priče. Budite strpljivi i saslušajte šta ima da Vam kaže dete jer je priča nesumljivo zanimljiva.
- Vokalizujte dva glasa npr. maaaa, taaaaaa, baaaaaa i pratite reakciju deteta. Koncentracija deteta na Vaše usne i strujanje vazduha dok izgovarate glasove osnova su učenja. Pomozite svom detetu da se zabavi slušajući kako pevate različitim tonom i visinom isti glas i da nauči da ih izgovori.
Već pred kraj ovog trimestra možete očekivati da će beba nesvesno sastaviti prvi slog koji će usavršavati i nadopunjavati ostatak života. Dozvolite detetu da Vam gleda u usne, pa i da ih dodirne dok izgovarate reči jer je i to jedan od načina učenja.
I dalje, kao i u prvom trimestru, objašnjavajte šta radite, kako radite i sa čim.
- Imenujte predmete koje dajete bebi npr. „Hajde da obučeno jaknu“. Kako Vi budete govorili tako će i Vaša beba naučiti da imenuje predmete.
Beba od rodjenja uživaju u posmatranju očiju, nosa i usta na različitim licima.
- Iskoristite njenu zainteresovanost za lica i napravite rukavicu sa interesantnim likom na njoj. Pamučnoj rukavici isecite delove na prstima, tako da oni predstavljaju kosu, i u sredini nacrtajte oči, usta i nos. Kada dete počne da stavlja stvari u usta vodite računa da su flomasteri ili boje kojima crtate neškodljive za zdravlje Vašeg mališana. Novom prijatelju dajte ime i koristite njegovu pomoć da peva pesmice, priča priče ili da neobavezno ćaska.
Vid Vaše bebe postaje bolji,a posmatranje objekata u daljini postaje veština koja se vežba.
- Iskoristite belu pamučnu čarapu da od nje napravite novu igračku za ruku. Markerom nacrtajte oči, nos i usta na delu koji ćete saviti, stavite čarapu na ruku i razgovarajte sa svojim detetom. Sa dve čarape, odnosno dve nove igračke, zabave će biti duplo veća.
Zvuci - igre za bebe od trećeg do šestog meseca
2010/05/19,17:39
Da biste začinili igru imitirajte Vi zvuke koje proizvodi beba. Uspostavićete komunikaciju sa Vašim detetom u kojoj ćete se savršeno razumeti.
- Šaljite poljubac, cokćite, klokćite jezikom, zviždite, šuštite, proizvodite zvuke kao voz (ću,ću,ću..), idite kažiprstom gore-dole preko usana i izgovarajte brrrr... Isplazite jezik i izgovarajte različite zvuke koji Vam padnu na pamet. Dozvoljeno Vam je da budete dete i da se igrate jer beba uči od Vas, a što više ima stvari, pokreta, izraza lica da vidi, više ima mogućnosti da nauči.
- Imitirajte životinje (kao patka kva-kva, pas av-av,mjau mačka, muu krava...) i to ne samo glasom nego i pokretima pokažite životinju. Deca će se oduševiti i mnogo naučiti, a Vi se zabaviti oponašajući zmije, majmune i magarce.
Plesanje, složićete se, nikada ne izlazi iz mode. Primenjivali ste muziku i ples od rodjenja i koristite i dalje čari šarolikosti tonova.
- Pustite muziku s naglašenim ritmom. Izbor muzike je, kao i do sad, na Vama. Svoje lice približite detetovom i lagano se krećite u ritmu. Slobodno i zapevajte ukoliko Vas trenutak ponese.