Igra je dečji posao

Zamka za roditelje 6
2010/06/21,13:22
Da li Vam se dogodilo da dete želi igračku koju je videlo na kolicima pored kojih ste upravo prošli i da kao znak te želje vrišti svom snagom koju ima u sebi (a, verujte, ima mnogo) i naginje se toliko da može da ispadne iz kolica i povredi se?  Koliko Vam je poznat prizor deteta koje leži na sredini šetališta i besno lupa rukama i nogama ne bi li dobio nešto što baš mnogo želi? Koliko često su Vam se dogodile slične situacije? Kako ste reagovali? Kako ste se tada osećali?
Moram da priznam da mene uznemiravaju situacije kada na ulici vidim dete koje skače i besno udara majku koja ne želi da mu kupi sladoled, još više me uznemirava situacija u kojoj „jadna“ majka kupuje detetu sladoled da joj jedinac ne bi pravio skandal na ulici, a najviše sam uznemirena kada smo u tim situacijama moje dete, moj suprug i ja.
Primere zamke „da vam pokažem koliko sam besan“ pronašla sam bez mnogo truda. Dok sam držala svoje dete prilazi mi dečak, hvata me za ruku i traži, na dosta nerazumljivom bebećem jeziku, da idem sa njim. Objasnila sam mu da čuvam bebu koja ne može da bude sama i da ne mogu da idem sa njim. Na moje zaprepašćenje dečak me je pustio, bacio se na sred šetališta i legao. „Odmarao“ je tako dok ga njegov otac nije podigao i objasnio mi da dečak sada tako izražava svoj „bes“.
Dve stvari su sigurne, ispoljavanje dečjeg nezadovoljstva je normalna pojava kod dece i roditelji utiču na to koliko će ona da traje.
Stav roditelja je presudan u situacijama u kojima disciplinujete svoje dete. Ukoliko želite da dete razume da ste ozbiljni, onda se tako i postavite. Ukoliko želite da dete shvati da ne sme da dira šporet, budite dosledni svom stavu (ne dozvolite detetu da dodirne rernu ili runglu ni kada je hladna) i ne odustajte od njega. U prirodi je deteta da pokuša mnogo puta da prekrši ograničenja, a na roditeljima je da ne dozvole da se granice pomere.
Ispoljavanje nezadovoljstva je u većini slučajeva ne baš prijatna situacija i pitanje je kako izaći na kraj sa njom. Hrabro! Stisnite zube, izbrojte do deset (ili sto ukoliko je potrebno) i pregurajte detetov izliv besa bez posebnih reakcija. Neodobravanje detetovog ponašanja u vidu vikanja ili udaranja deteta, pored toga što je neprimereno, već i nema uticaja na detetovo ponašanje. Fizičko kažnjavanje odvlači pažnju deteta na bol, s jedne strane fizički, a sa druge na psihički (dete pomisli „mama i tata me više ne vole“). Disciplinovanje je potrebno da bude usmereno na detetovo ponašanje, prilagodjeno detetu i pozitivno usmereno. Npr. „Podignu kašiku. Donesi je mami.“
Kada se saberete, a dete prestane da privlači pažnju na sebe, sedite pored deteta i objasnite šta želite da ono uradi. Pozitivan kontekst u objašnjavanju Vaših želja ima više efekta nego negativan.
Ne pridavanje značaja ispoljavanju nezadovoljstva uz objašnjenje šta se od deteta očekuje dovodi do uspeha. Pokažite nežnost i ljubav prema detetu, ali odlučnost i istrajnost pri disciplinovanju kako bi Vas dete razumelo.

Beba želi mali odmor - igre za bebe od šestog do devetog meseca
2010/06/21,10:42
Vreme nakon buđenja mnogim je bebama prilika za razbudjivanje, protezanje u krevetiću, maženje ili bavljenje sopstvenim stopalima. Primetili ste da bebe mogu čitavu večnost hvatati prstiće na nogama, posmatrati ih i pažljivo proučavati.
 
Pojavljivanje odraslih kvari bebi odmor i vreme u kojem je sama sebi dovoljna. Bebama su tokom dana potrebne kraće pauze u kojima će one spavati ili se baviti same sobom. Pauze se mogu sastojati iz ležanja na pokrivaču i posmatranje sobe, slušanja nekog glasa, istraživanja tela. Tada su bebe neko vreme najzadovoljnije i nisu im potrebni dodatni podsticaji. Na Vama je kao odraslima da to ispoštujete.
 
Naučnici objašnjavaju da se bebe razvijaju čak i dok samo leže na radnoj površini. Naizgled nebitne aktivnosti kao što su pomeranje tela levo-desno, dizanje i spuštanje glave, skupljanje pesnice i širenje prstića, izuzetno pozitivno utiču na razvoj. Što češće imaju priliku da se neometano usredsrede na ove pokrete, utoliko će se bolje razvijati njihove motoričke sposobnosti.
 
Sve to ne znači da roditelji treba da ostave dete na miru pola dana. Bebama je potrebna blizina roditelja da bi se osećale sigurno i zaštićeno, pa je obaveza roditelja da budu prisutni kad detetu dosadi igra sa prstima.

 
Accessible and Valid XHTML 1.0 Strict and CSS Powered by LifeType and blog.co.yu