Igra je dečji posao

Muzika je sve što mrda
2010/06/29,21:56
Muzika i raznoliki zvuci i dalje imaju nezamenljivu ulogu u procesu razvoja. Okružite dete zvucima, glasovima, muzikom i pesmom i videćete da će biti veselja.
  • Igrajte se sa zvucima koji proizvode različiti papiri. Skupite različite vrste papira: ukrasni, aluminijumsku foliju, toalet papir i slično. Zgužvajte parče papira u ruci i dozvolite bebi da zgužva isti papir uz oprez da ne stavi papir u usta. Uzmite, zatim drugu vrstu papira, savijte ga u ruci i podstaknite bebu da uradi isto. Napravite kraće pauze izmedju gužvanja različitih vrsta papira kako bi beba postepeno upila pojedinačne zvuke. Zgužvane papire stavljajte u korpu.
  • Stavite bebu na pod i sedite ispred nje. Uzmite kocku koja zvecka (ili neku igračku sličnog oblika) i lupite po podu da privučete bebinu pažnju. Ohrabrite dete da učini isto što i Vi i pokažite zadovoljstvo kada se to dogodi. Ponovite radnju, ali ovoga puta protresite zvečku. Kada beba shvati da može da lupa ili trese predmetom dok ga drži zapevajte neku od brojalica uz ritam koji Vam beba svira, na primer:
       „En ten tini savaraka tini
        Savaraka tika taka
        Elen belen buf trif traf truf!“
  • Uzmit igračku u obliku zeca, skakućite sa njom ispred deteta i zapevajte:
       „Eci, peci, pec,
        Ti si mali zec,
        Ja sam mala prepelica
        Eci, peci, pec.“
  • Povežite muziku i vežbu kroz igru. Stavite bebu u krilo licem okrenuta prema Vašem licu. Uhvatite je za jednu ruku i lagano kružite njom, zatim je uhvatite za drugu ruku i ponovite kruženje. Kada se zagrejete pomerajte obe ruke u krug ili mašite rukama levo, desno, gore, dole i zapevajte pesmicu:
       „U krug, u krug, u krug, u krug,
        Igramo valcer ja i drug.“
  • Pustite instrumentalnu muziku, držite bebu u naručju i ljuljajte se s njom napred-nazad dok igrate po sobi. Pokažite joj različite načine plesa uz muziku, na primer: lupanje nogama, njihanje rukama, tapšanje. Puštajte muziku glasno i tiho, sa brzim ritmom i sa sporim, s visokim i niskim tonovima.
Pomozite bebi da postane svesna različitih zvukova u svojoj okolini tako što ćete joj skrenuti pažnju na zvuke oko nje i imenovati ih.
  • Imenujte zvuk telefona, očevih koraka, tekuće vode, zvona na vratima, televizije i slično. Ukoliko je moguće pokažite joj izvor zvuka i objasnite.
  • Izvedite bebu napolje i imenujte svaki zvuk koji čujete. Slušajte ptice, decu koja se igraju, autobuse, ljude u prodavnici. Pokazujući joj izvor zvuka pomažete joj da usmeri pažnju na pojedinačne zvuke i na taj način ih upozna. Šireći spektar zvukova, podstičete razvoj pojmova, govora i inteligencije.

Tišina je važan deo razumevanja različite zvučne atmosfere. Kada je u sobi tišina možete se koncentrisati na različite zvuke oko Vas. Kada je u pozadini stalno muzika ili buka, ne možete čuti odredjene zvuke iz okoline. Upoznajte dete i sa tišinom bez bojazni da će joj mu biti dosadno.

  • Držite bebu u naručju dok slušate muziku i igrajte  po sobi. Isključite muziku, prestanite sa igrom i samo držite bebu u tišini. Ponovite ovo nekoliko puta kako bi beba počela da razume razliku izmedju tišine i zvuka.

 

Praksom do savršenstva
2010/06/29,11:48
Prvi zubi se pojavljuju otprilike tokom sedmog meseca, mada to može da bude i znatno ranije sa tri meseca ili kasnije i sa dvanaest meseci, a ima i zabeleženih slučajeva kada se beba rodi sa zubićima.
 
Beba u ovom periodu vežba grickanje zubima i pokušava da jede samostalno prstima. Kada savlada veštinu da sa palcem i kažiprstom uhvati sitne predmete kao što je komadić banane, kolutić šargarepe ili zrno graška to znači da je napravila prvi korak ka samostalnom hranjenju. Iako će praviti nered i farbati garderobu hranom, dajte detetu da se samo hrani. Stavite zaštite na zid, pod i oko detetovog vrata i počnite klopu. Zabrana da se dete samo hrani može usporiti proces samostalnog hranjenja.
 
Ukoliko beba otima kašiku dok je hranite, bolje je da joj predate alat nego da se nervirate. Vežbanjem će usavršiti pokrete hranjenja, dok sputavanje može dovesti do frustracije i odbijanja deteta da jede. Prihvatite činjenicu da je došlo vreme za osamostaljivanje u procesu hranjenje i igrajte se.
  • Dok sedi u stolici za hranjenje stavite malu šolju ispred bebe. Uzmite šolju i pravite se da pijete iz nje i recite:“Srk, srk“ ili „Mmmm“. Držite šolju ispred bebinih usta i ponovite iste reči kao da i ona prije. Vratite šolju pred bebu i vidite da li će sama želeti da se igra.
  • Uzmite jedan zalogaj keksa i dajte bebi da proba. Izlomite keks na male komadiće i uzmite jedan komadić da jedete. Ohrabrite bebu da i ona uradi isto. Ubacite parče keksa u nelomljivu teglu. Zatim je okrenite naopačke i istresite keks na ravnu površinu. Posmatrajte bebu i da li rukama želi da dohvati keks. Ponovo ubacite parče keksa u teglu i vidite da li će ga beba istresti napolje. Ubacite nekoliko komada keksa u teglu i poklopite. Dozvolite bebi da pokuša da skine poklopac i izvadi keks. Možete joj svaki put kada uzme keks dozvoliti da ga pojede u slast.
  • Skuvajte makarone i stavite nekoliko na sto bebine stolice. Pokažite bebi kako da ih pomera okolo. Uzmite ih u ruku i protresite, pričajte joj kakve su makarone. Dozvolite bebi da eksperimentiše. Pohvalite sve što pokuša sama. Zalepite nekoliko makarona jedan za drugi i pustite bebu da pokuša da ih odvoji. Dozvolite joj da bude kreativna!

 
Accessible and Valid XHTML 1.0 Strict and CSS Powered by LifeType and blog.co.yu